Zaufanie konsumentów w RPA wzrosło w 3. kwartale

Zaufanie konsumentów w RPA wzrosło w 3. kwartale

Wyniki najnowszego badania pokazują, że zaufanie konsumentów w RPA poprawiło się w 3. kwartale 2023 roku. Wynika to głównie z poprawy sytuacji gospodarczej i wzrostu wydatków konsumpcyjnych.

Indeks mierzący zaufanie konsumentów jest publikowany przez FNB i jest uważnie obserwowany przez inwestorów. W 2. kwartale 2023 r. wartość indeksu wynosiła -25, a w 3. kwartale 2023 r. poprawiła się do -16. Chociaż zaufanie konsumentów jest nadal ujemne, zaczęło wykazywać oznaki poprawy.

Na kontynencie afrykańskim RPA jest trzecią co do wielkości gospodarką, a zatem jest uważana za barometr pozwalający zrozumieć sytuację gospodarczą Afryki. Niektóre z największych wyzwań stojących przed RPA obejmują deprecjację randa, wysokie stopy procentowe i zwiększoną częstotliwość przerw w dostawie prądu.

Inflacja CPI spadła do 4,7%

W drugim kwartale wskaźnik zaufania konsumentów osiągnął nowe minima, co wzbudziło obawy wszystkich zainteresowanych stron. Jednak w III kwartale zaufanie konsumentów znacznie wzrosło, ponieważ gospodarstwa domowe są teraz bardziej skłonne do wydawania pieniędzy.

Pomimo niedawnej poprawy, postęp gospodarczy w RPA nadal pozostaje słaby. Sytuacja uległa jednak pewnej poprawie, ponieważ konsumenci widzą teraz światło na końcu tunelu.

Inflacja CPI w RPA również spadła z wysokiego poziomu 7,1% do około 4,7%, co stanowi dużą poprawę. Wzbudziło to również nadzieję, że bank centralny RPA również zatrzyma cykl podwyżek stóp procentowych.

Badanie ujawniło również, że dalszy spadek cen żywności pozwoli konsumentom wydawać więcej pieniędzy. W rezultacie wyniki za IV kwartał prawdopodobnie przyniosą poprawę wielkości sprzedaży detalicznej.

Zależność między stopą procentową a inflacją jest bardzo skomplikowana, co utrudnia RPA zarządzanie wzrostem. Ostatecznie nie możemy ignorować złego wpływu wysokich stóp procentowych na gospodarkę i tego, jak szkodzi to zaufaniu konsumentów.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry