Inflacja w Niemczech w styczniu spadła do 3,1%

Inflacja w Niemczech w styczniu spadła do 3,1%

Najnowsze dane z oficjalnych źródeł pokazują, że stopa inflacji w Niemczech w styczniu 2024 r. wyniosła 3,1. Odczyt pokazał szybszy spadek inflacji niż prognozowali ekonomiści.

Spadek niemieckiej inflacji wynika z ostatnich spadków cen produktów energetycznych, takich jak ropa naftowa. Jeśli spojrzymy na ceny konsumpcyjne w Niemczech, to wykazały one wzrost o 3,8% r/r w grudniu.

Inflacja we Francji spadła do 3,4%

Według ING niemiecka inflacja spadła, więc wzrosły szanse na obniżkę stóp procentowych EBC we wczesnym terminie. Dodali jednak, że wiele presji cenowych może nadal zwiększać inflację zasadniczą.

Francja i Niemcy opublikowały już swoje dane o inflacji za miesiąc &, a teraz przed nami inflacja w strefie euro. We Francji inflacja w grudniu wyniosła 4,1%, a w styczniu spadła do 3,4%.

Pomimo solidnych danych, niektórzy eksperci uważają, że wciąż trwa ustalanie, czy odczyt inflacji z Niemiec i Francji wystarczy, aby przygotować scenę dla odczytu strefy euro. Na razie oczekiwany odczyt inflacji w styczniu dla strefy euro wynosi 2,8%.

Jeśli więc inflacja w strefie euro wyniesie 2,8%, będzie to oznaczać większe szanse na obniżkę stóp procentowych EBC na kwietniowym posiedzeniu.

W grudniu inflacja w strefie euro wyniosła 2,9%, co oznacza, że w styczniu 2024 r. spodziewany jest spadek o -0,1%. Po ostatnich danych jeden z decydentów EBC dodał, że wygląda na to, że udało im się zapanować nad chciwą bestią (inflacją).

W walce z inflacją EBC podniósł stopy procentowe w strefie UE do historycznych maksimów. Rok 2024 będzie prawdopodobnie rokiem obniżek stóp procentowych, ponieważ oczekuje się podobnych ruchów ze strony innych banków centralnych.

Według Oxford Economics odczyt inflacji za styczeń sprawił, że są oni znacznie bardziej pewni kwietniowej obniżki stóp procentowych przez EBC.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry