Zapasy przedsiębiorstw w USA wyniosły w czerwcu 2%

Zapasy przedsiębiorstw w USA wyniosły w czerwcu 2%

Drugi miesiąc z rzędu odczyt zapasów amerykańskich przedsiębiorstw pozostał na niezmienionym poziomie. Wskazuje to, że amerykańskie firmy ostrożniej zarządzają swoimi zapasami, ponieważ spodziewają się słabego popytu. Jeśli chodzi o powód stojący za prognozą słabego popytu, największym z nich jest obecna polityka stóp procentowych w USA.

Według ekonomistów, w ciągu miesiąca spodziewano się wzrostu zapasów biznesowych o 0,1%. Rzeczywista wartość wyniosła jednak 2,0% r/r, podobnie jak w ubiegłym miesiącu.

PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł o 2,4% r/r

Co więcej, inwestycje w prywatne zapasy również przyczyniły się do niewielkiego wzrostu PKB w 2. kwartale 2023 roku. Była to jednak poprawa, biorąc pod uwagę, że inwestycje w prywatne zapasy były bardzo ważne w 1. kwartale 2023 r. Ogólnie rzecz biorąc, gospodarka USA wzrosła o 2,4% w ujęciu rocznym w 2. kwartale 2023 r.

Jeśli spojrzymy na liczbę zapasów detalicznych, odczyt wyniósł 0,7%. Było to zgodne z szacunkami władz USA i uczestników rynku. Zaledwie miesiąc wcześniej zapasy detaliczne wzrosły o 0,6%, co mówi nam, że zapasy powoli rosną.

Podobnie zapasy pojazdów silnikowych wzrosły w czerwcu o 1,5%, podczas gdy w poprzednim miesiącu odczyt wynosił 2,7%. Jeśli spojrzymy na zapasy sprzedaży detalicznej bez samochodów, wzrosły one o 0,3% w porównaniu z prognozą 0,4%.

W tym samym czasie zapasy hurtowe w USA spadły o 0,5%. Jednak kluczową rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że poziomy zapasów głównych producentów pozostały niezmienione.

Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie te dane, zajęłoby to mniej więcej półtora miesiąca, zanim firmy opróżniłyby swoje półki.

Większym obrazem, który można wywnioskować z ostatnich danych, jest niepewność co do inflacji i stóp procentowych w USA. Główne firmy obawiają się, że kolejne podwyżki stóp są w drodze, a zatem ostrożnie podchodzą do poziomów zapasów.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry