Załamanie dolara amerykańskiego

Wzrost amerykańskich cen producenta Ppi

Po komentarzach Fed, że w przyszłości będą mniejsze podwyżki stóp, dolar amerykański spadł w stosunku do swoich rówieśników. Zdaniem ekspertów komentarze te zwiększyły apetyt na ryzyko wśród inwestorów, co spowodowało ucieczkę pieniędzy od bezpiecznych aktywów, takich jak USD.

Indeks dolara amerykańskiego, który śledzi zachowanie się USD w stosunku do innych walut, spadł do poziomu 105,705. W sumie indeks spadł o 0,2%, a jeszcze dzień wcześniej spadł o 1%.

W ciągu listopada amerykański indeks spadł o całe 5%, co czyni go jednym z najgorszych miesięcznych zamknięć od 2010 roku (prawie 11 lat). Nie dajmy się jednak zbytnio ponieść, gdyż USD zdołał sporo zyskać w ciągu 2022 roku względem swoich rówieśników. Niezależnie od tego czy spojrzymy na EUR/USD czy USD/JPY, greenback miał przewagę.

Być może jednak wkrótce się to zmieni, ponieważ Fed zamierza sprawić, że nowe podwyżki stóp procentowych będą znacznie mniejsze. Zgodnie z wypowiedzią Powella, polityka podwyżek stóp procentowych stanie się bardziej umiarkowana od grudnia. Jeśli jednak inflacja znów zacznie rosnąć, to ta zmiana polityki może zostać wkrótce odwrócona!

Podczas ostatniego posiedzenia bank centralny USA po raz kolejny podniósł stopy o 75 punktów bazowych. Jednak odkąd pojawiły się najnowsze dane o inflacji, zaczęliśmy otrzymywać bardziej gołębie komentarze ze strony Fed.

Choć będzie to zła wiadomość dla USD, inwestorzy rynku akcji i kryptowalut w rzeczywistości ucieszą się z tego rozwoju sytuacji.

USD traci na wartości wobec EUR, JPY i GBP

USD/JPY spadł do 136,50 po utracie 1,1% swojej wartości. Ogólnie rzecz biorąc, para ta spadła do 3-miesięcznego minimum, wskazując na siłę JPY i widoczną słabość USD.

Podobnie, EUR/USD dotknął poziomu 1,0417 po zyskaniu 0,1%, co jest w zasadzie 5-miesięcznym maksimum dla tej pary. Jeśli chodzi o GBP/USD, osiągnął on poziom 1,2081 po zyskaniu 0,2%, pokazując awans GBP w stosunku do USD.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry