Wzrost zadłużenia w grudniu z powodu odsetek od zadłużenia i wsparcia energetycznego

Inflacja bazowa Cpi utrzymuje się

Ostatnie dane sugerują, że pożyczki rządu brytyjskiego wzrosły masowo w miesiącu grudniu. W rzeczywistości ustanowiło to nowy 30-letni rekord, który podkreśla, jak poważna stała się sytuacja.

Rząd Wielkiej Brytanii musiał wydać dużo w ramach wsparcia energetycznego i spłacić odsetki od długu. Według ekspertów istnieje ścisły związek między rosnącą inflacją a odsetkami od długu.

Wzrasta zadłużenie netto sektora publicznego

Dane ONS ujawniają wzrost pożyczki netto od sektora publicznego do 33,97 mld dolarów. A jeszcze rok wcześniej ta sama wartość wynosiła zaledwie około 10,7 miliarda.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów, rynek oczekiwał, że grudniowa wartość pożyczek wyniesie jedynie około 17,75 mld.

Jeśli przyjrzymy się bliżej danym ONS, to głównym powodem wzrostu zadłużenia są duże wydatki w zakresie programów pomocowych. Ponadto rząd musiał również zapłacić więcej odsetek od swojego zadłużenia.

Ogólnie rzecz biorąc, liczby ujawniły gorszą niż oczekiwano kondycję brytyjskiego rządu i brytyjskiej gospodarki. Dlatego też wielu spodziewa się teraz bardzo napiętego budżetu w zakresie finansów publicznych.

Niektórzy eksperci uważają, że zapowiedź obniżenia podatków zobaczymy dopiero wtedy, gdy będziemy zbliżać się do kolejnych wyborów w Wielkiej Brytanii.

Jeśli zaś spojrzymy na kwestię płatności odsetek od długu, to wyniosła ona blisko 17,3 mld. Szybkie spojrzenie na historię ujawnia, że była to najwyższa kwota od kilkudziesięciu lat i odzwierciedla to, jak bardzo inflacja dotknęła kraj.

Zapomnijmy jednak, że dane o kredytach studenckich są dodawane do analizy OBR, ale nie są jeszcze dodawane do danych ONS. Dlatego ONS pozostawił komentarze, że przewartościuje swoje szacunki, gdy tylko pojawią się bardziej wiarygodne dane.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry