Wzrost malezyjskiego PKB w trzecim kwartale był silny

Wzrost malezyjskiego PKB w trzecim kwartale był silny

Według najnowszych oficjalnych danych, malezyjski PKB wzrósł o 3,3% r/r w 3. kwartale 2023 roku. Według UOB Group, dane dotyczące wzrostu PKB w 3. kwartale pokazują siłę malezyjskiej gospodarki.

W II kwartale 2023 r. wzrost PKB Malezji wyniósł 2,9%, podczas gdy wzrost w III kwartale był jeszcze wyższy. Ponadto dane za III kwartał były również wyższe od prognoz, co sugeruje, że tempo wzrostu było znacznie wyższe niż początkowo przewidywano.

Nadwyżka na rachunku bankowym Malezji w wysokości 9,1 mld MYR

Jeśli spojrzymy w kontekście danych skorygowanych sezonowo, realny wzrost PKB wyniósł około 2,6% w ujęciu kwartalnym. W rzeczywistości wzrost w tym kwartale był jednym z największych, jeśli spojrzymy na ostatnie 5 kwartałów.

Sugeruje to, że ożywienie gospodarcze utrzymuje się pomimo rosnących wyzwań. Co więcej, akomodacyjna polityka malezyjskiego banku centralnego również pomaga gospodarce osiągnąć cele wzrostu.

Ogólnie rzecz biorąc, wzrost w trzecim kwartale 2023 r. był napędzany głównie przez wyższy popyt krajowy w połączeniu z operacjami uzupełniania zapasów. Co więcej, różne sektory gospodarki, takie jak budownictwo, rolnictwo i usługi, również wykazały poprawę w 3. kwartale.

W rzeczywistości zdrowy wzrost w tych obszarach pozwolił malezyjskiej gospodarce zrównoważyć wolniejszy wzrost w sektorze wydobywczym i produkcyjnym.

Jeśli spojrzymy na sektor zewnętrzny Malezji, to pozostał on słaby, ale to wciąż nie wystarczyło, aby uniemożliwić krajowi odnotowanie nadwyżki na rachunku obrotów bieżących. Na razie krajowi udało się odnotować nadwyżkę w wysokości 9,1 mld MYR, co stanowi 2% PKB.

W tym kontekście analitycy UOB uważają, że wzrost PKB Malezji w 2023 r. wyniesie około 4%. Jest to również zgodne z celem wzrostu ustalonym przez Ministerstwo Finansów tego kraju.

W 2024 r. analitycy uważają, że stopa wzrostu będzie wyższa i osiągnie 4,6%. Wręcz przeciwnie, Ministerstwo Finansów ustaliło szacunki na około 4 do 5% na rok 2024.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry