Wzrost liczby miejsc pracy w Kanadzie pozostaje na niezmienionym poziomie w grudniu

Wzrost liczby miejsc pracy w Kanadzie pozostaje na niezmienionym poziomie w grudniu

W grudniu 2023 r. w kanadyjskiej gospodarce przybyło 100 miejsc pracy. Ponadto wszystkie te miejsca pracy były tylko w niepełnym wymiarze godzin, co sugeruje, że na kanadyjskim rynku pracy nie zaszły żadne zmiany.

Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 5,8%, co jest wysokim wynikiem, biorąc pod uwagę wielkość kanadyjskiej gospodarki.

Kanadyjski sektor usług odnotowuje dodatni wzrost zatrudnienia

Jeśli spojrzymy na miejsca pracy w sektorze produkcyjnym, liczba miejsc pracy zmniejszyła się o 42900. Z kolei w kanadyjskim sektorze usług przybyło 43100 miejsc pracy. W szczególności większość tych miejsc pracy została udostępniona w sektorze usług technicznych, naukowych i profesjonalnych.

Ogólnie rzecz biorąc, dane z Kanady były podobne do tego, co zaobserwowano w USA. Można śmiało powiedzieć, że obie gospodarki doświadczają silnego wzrostu płac.

Biorąc pod uwagę te liczby, Bank Kanady powinien zachować ostrożność w kwestii ryzyka inflacyjnego. Biorąc pod uwagę słabe dane z ISM, ryzyko inflacji w górę znacznie wzrosło. W tym kontekście niektórzy eksperci uważają, że rynek postrzega marcowe/kwietniowe cięcia stóp procentowych jako zbyt agresywne.

Podsumowując, grudniowy raport nie był wydarzeniem dla kanadyjskiej gospodarki, ponieważ nie wykazał żadnych zmian. Liczba ludności w Kanadzie wzrosła o 74000, ale stopa zatrudnienia pozostała bez zmian. Jest to znak, że stopa zatrudnienia spadła, ponieważ nadal jest taka sama liczba miejsc pracy, ale więcej osób.

Ponadto stopa bezrobocia w Kanadzie wykazała niewielką przerwę. To pierwszy taki przypadek od prawie sześciu miesięcy, co pozwala rynkowi pracy odetchnąć.

Inny ekspert powiedział, że raport był mieszany, co oznacza, że Bank Kanady prawdopodobnie poczeka do czerwca 2024 r., aby dokonać pierwszej obniżki stóp procentowych.

Najważniejsze jest to, że rynek pracy w Kanadzie wykazuje oznaki ochłodzenia w grudniu 2023 roku. Potwierdza to, że kanadyjski rynek pracy i cała gospodarka borykają się z trudnościami.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry