Wzrost gospodarczy Singapuru pozostaje słaby w obliczu wysokiej inflacji

Wzrost PKB Singapuru w III kwartale wyniósł 1,1%

Bank centralny Singapuru wydał w środę oświadczenie o tym, że krótkoterminowy wzrost gospodarczy pozostaje słaby. Ponadto bank centralny dodał również, że jego walka z inflacją jest wciąż daleka od zakończenia.

Dzieje się to w czasie, gdy bank centralny Singapuru obniżył nawet prognozę inflacji na 2023 rok. Zgodnie z rocznym przeglądem MAS, inflacja ostatecznie spadnie ze względu na restrykcyjną politykę pieniężną w Singapurze. Bank dał jednak jasno do zrozumienia, że na razie nie przełączy się na tryb wspierający wzrost gospodarczy.

Inflacja zasadnicza za maj wyniosła 4,7%

W maju inflacja zasadnicza w Singapurze wyniosła 4,7%, podczas gdy poprzednia wartość wynosiła 5,4%. Opierając się na tych danych, możemy śmiało powiedzieć, że podwyżki stóp procentowych obniżyły inflację w Singapurze.

Według MAS, inflacja zasadnicza pozostanie w przedziale 4,5-5,5% w 2023 r., czyli niższym niż poprzedni przedział 5,5-6,5%.

Do końca 2023 r. inflacja bazowa w Singapurze prawdopodobnie wyniesie około 2,5 – 3,0%, podczas gdy poprzednia prognoza wynosiła 2,5%.

MAS dodał również, że jest gotowy do wprowadzenia zmian w polityce pieniężnej, jeśli zajdzie taka potrzeba. W przypadku, gdy dynamika inflacji wzrośnie, MAS podejmie również dodatkowe zmiany, aby dostosować się do tempa.

Podczas kwietniowego posiedzenia bank centralny Singapuru utrzymał stopę procentową na niezmienionym poziomie, co było pierwszym takim przypadkiem w ciągu ostatnich 2 lat. W tym czasie MAS powoływał się na obawy przed recesją.

Ostatni ruch zaskoczył ekonomistów, którzy spodziewali się, że bank centralny wprowadzi szóstą podwyżkę stóp procentowych. Obecnie wszystkie oczy zwrócone są na październikowe posiedzenie MAS, na którym ponownie omawiana będzie polityka podwyżek stóp.

Jeśli spojrzymy na wzrost PKB Singapuru, to w tym roku wyniesie on między 0,5 a 2,5%, podczas gdy w ubiegłym roku wzrost PKB wyniósł 3,6%. Tak więc na tym froncie wzrost gospodarczy znacznie się obniżył, ponieważ walka z inflacją trwa.

Oczekuje się, że do końca 2023 r. MAS ponownie podniesie stopy procentowe, próbując znaleźć równowagę między recesją a walką z inflacją.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry