Wzrost gospodarczy Singapuru nieznacznie wyższy w II kw.

Wzrost PKB Singapuru w III kwartale wyniósł 1,1%

W drugim kwartale wzrost gospodarczy Singapuru był nieco wyższy od oczekiwań. Powodem tego skokowego wzrostu jest odporność branży usługowej i działalności budowlanej. Łącznie te dwa sektory zdołały zrównoważyć spadek aktywności produkcyjnej.

W okresie od kwietnia do czerwca PKB Singapuru wzrósł o 0,7% w ujęciu rocznym, co było nawet wyższe niż szacunki Ministerstwa Handlu i Przemysłu. Ogólnie rzecz biorąc, wzrost w II kwartale był wyższy niż wzrost w I kwartale.

W porównaniu z pierwszym kwartałem, w drugim kwartale nastąpił wzrost o 0,3%. Co ciekawsze, wzrost gospodarczy nastąpił w czasie, gdy Singapur walczy o uniknięcie technicznej recesji.

Lokalna działalność budowlana napędzała wzrost

W drugim kwartale odnotowano wzrost lokalnej działalności budowlanej o 6,6%, co ostatecznie wsparło gospodarkę Singapuru. Jednocześnie wzrost usług IT, handlu detalicznego i zakwaterowania również pomógł w pobudzeniu wzrostu gospodarczego.

Ponadto ponowne otwarcie granic Chin doprowadziło do wzrostu turystyki w Singapurze. Jest to więc kolejny sektor, który wspiera gospodarkę. Patrząc w przyszłość, liczba międzynarodowych przyjazdów do Singapuru również wzrośnie w trzecim i czwartym kwartale.

Jednak sektor eksportowy i produkcyjny Singapuru był nękany przez powolny popyt, zwłaszcza ze strony Chin (jednego z głównych partnerów handlowych). Podobnie, sektor produkcyjny Singapuru spadł o 7,5% w ujęciu rocznym w drugim kwartale.

Według szacunków, PKB Singapuru wzrośnie o 0,5% – 2,5% w 2023 roku. W ubiegłym roku wzrost gospodarczy w Singapurze wyniósł 2,1%, co było wolniejsze od oczekiwań.

W 2022 r. eksport nienaftowy kraju skurczył się i prawdopodobnie pozostanie na niskim poziomie również w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Jeśli się rozejrzymy, chińska gospodarka traci impet, co również wywiera presję na Singapur.

Jednym z kluczowych czynników wspierających koncepcję silnego wzrostu w Singapurze są pakiety stymulacyjne oczekiwane od Chin. Jeśli tak się stanie, chińska gospodarka nabierze tempa, co wesprze również inne kraje Azji Południowo-Wschodniej, takie jak Singapur.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry