Wzrost gospodarczy Chin osiągnie 5% w 2023 r.

Wzrost gospodarczy Chin osiągnie 5% w 2023 r.

Według Li Qiang (premiera Chin), wzrost gospodarczy Chin w 2. kwartale będzie wyższy niż w 1. kwartale. Ponadto dodał również, że wzrost gospodarczy w Chinach prawdopodobnie przekroczy 5% w ujęciu rocznym. Poglądy te zostały podzielone na Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) we wtorek.

Komentarze te pojawiają się w czasie, gdy produkcja fabryczna w Chinach spowolniła w związku ze słabym popytem krajowym i zewnętrznym. Według Li, podejmowane są skuteczne, ale praktyczne środki w celu zapewnienia wzrostu popytu krajowego. Ponadto rząd pracuje również nad witalnością rynku poprzez skoordynowany rozwój.

Dzięki tym działaniom stara się otworzyć chińską gospodarkę na świat zewnętrzny, a tym samym wykorzystać nowe możliwości inwestycyjne. Jednak pomimo komentarzy Li, analitycy obniżyli prognozy wzrostu gospodarczego Chin na 2023 rok.

Banki obniżyły prognozę wzrostu PKB Chin

Wiele znanych banków na całym świecie obniżyło swoje prognozy wzrostu PKB dla Chin po fatalnych danych o sprzedaży detalicznej i sprzedaży przemysłowej w maju. Te publikacje gospodarcze nie spełniły prognoz, a tym samym wzbudziły wątpliwości co do ożywienia gospodarczego w Chinach po pandemii COVID-19.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2023 r. wzrost PKB w Chinach wyniósł 4,5% r/r, ale dynamiki tej już nie widać. Jednak wielu ekspertów nadal optymistycznie zakłada, że wzrost gospodarczy w 2. kwartale będzie wyższy niż w 2. kwartale 2022 roku.

Niedawno Li wrócił z zagranicznych podróży do Francji i Niemiec, gdzie mówił o rozwiązaniu różnic między Chinami a Europą.

Dodał również, że niektóre siły stawiają niewidzialne bariery, które doprowadziły świat do konfrontacji i fragmentacji. Aby rozwiązać te kwestie, podkreślił potrzebę polityki zmniejszania ryzyka w stosunkach gospodarczych i dyplomatycznych z Chinami.

Na razie wydaje się, że Chiny będą musiały wdrożyć pakiety stymulacyjne, aby zapewnić, że ich wzrost gospodarczy będzie zgodny z prognozami ustalonymi przez PBOC i ekonomistów.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry