Wzrost chińskiego eksportu pozostaje powolny, ale stały

Wzrost chińskiego eksportu pozostaje powolny, ale stały

Według ankiety przeprowadzonej wśród analityków, eksport Chin wzrósł w kwietniu, ale w znacznie niższym tempie niż w poprzednim miesiącu. Wzrost można przypisać niezrealizowanym zamówieniom podczas pandemii COVID. Jednak powolny globalny wzrost pozostaje głównym zagrożeniem dla chińskiego sektora eksportowego.

Marketing spodziewa się wzrostu chińskiego eksportu o 8,0% r/r w kwietniu po wzroście o 14,8% w marcu. Chociaż wzrost o 8% jest dobry, nie możemy zaprzeczyć, że jest on znacznie wolniejszy niż to, co widzieliśmy w marcu.

Brak wzrostu chińskiego importu

Zapytani o import dokonywany przez chińską gospodarkę, eksperci stwierdzili, że nie oczekuje się żadnego wzrostu. Zaledwie miesiąc temu odnotowano spadek importu o 1,4% r/r, co nie przedstawia zbyt dobrego obrazu chińskiej gospodarki.

Nie możemy również zaprzeczyć, że główni partnerzy handlowi Chin stoją na krawędzi recesji. Co więcej, poprawa zaobserwowana w marcu podkreśla również, że niezrealizowane zamówienia zostały w końcu zrealizowane.

Jeśli spojrzymy na indeks menedżerów zakupów w przemyśle wytwórczym, pokazuje on gwałtowny spadek nowych zamówień eksportowych w kwietniu. Podkreśla to wyzwania stojące przed przedsiębiorstwami i chińskimi decydentami politycznymi w erze ożywienia po pandemii COVID-19.

Według ekonomisty Nomury, wzrost o 14,8% r/r jest w najlepszym razie nie do utrzymania. Dodali również, że wzrost eksportu prawdopodobnie będzie jednocyfrowy lub nawet spadnie do ujemnego poziomu.

Powodem tak ponurego obrazu chińskiej gospodarki jest wzrost napięć geopolitycznych i spowolnienie światowej gospodarki.

Chiny importują również wiele produktów z Korei Południowej – więc jeśli spojrzymy na eksport z Korei Południowej do Chin, spadł on o 26,5% w kwietniu! Wygląda więc na to, że nawet na tym froncie chińska gospodarka wykazuje oznaki spowolnienia.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry