Wzrost amerykańskich cen producenta Ppi

Wzrost amerykańskich cen producenta Ppi

Ceny producentów w Stanach Zjednoczonych odnotowały umiarkowany wzrost w kwietniu. Odbicie to doprowadziło również do niewielkiego skoku inflacji producenckiej. Według ekspertów jest to znak, że presja inflacyjna w kraju obecnie zwalnia.

Ogólnie rzecz biorąc, wskaźnik PPI wzrósł o 0,2% w ciągu ostatniego miesiąca, zgodnie z danymi Departamentu Pracy. Odpowiednie władze zrewidowały również dane za marzec, które wykazały spadek PPI o 0,4% zamiast wcześniejszej wartości 0,5%.

Roczny odczyt PPI na poziomie 2,3%

Jeśli obliczymy PPI od kwietnia 2023 r. do ostatnich 12 miesięcy, PPI wzrósł o 2,3%. Według ekspertów ten wzrost PPI jest jednym z najmniejszych rocznych wzrostów od stycznia 2021 r. (2 lata temu).

Według ekonomistów prognoza odczytu PPI zakładała wzrost o 0,3%. Rzeczywisty odczyt wyniósł jednak zaledwie 0,2%, co jest dobrym znakiem dla amerykańskiej gospodarki.

Jeśli chodzi o to, co spowodowało wzrost PPI, około 80% z nich można przypisać kosztom usług; ponadto w kwietniu nastąpił również wzrost kosztów opieki ambulatoryjnej, żywności, usług pożyczkowych, hoteli, opieki szpitalnej i doradztwa inwestycyjnego.

Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że inflacja nie jest już tak zła, jak jeszcze kilka miesięcy temu. A teraz pojawiają się wskazówki, że Fed może zatrzymać swoją politykę zacieśniania w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Według szacunków, obecna kampania zacieśniania jest jedną z najszybszych od lat 80-tych!

A jeśli wyłączymy z odczytu komponenty związane z usługami handlowymi, energią i żywnością, wówczas całkowity wzrost cen producentów wyniósł zaledwie 0,2%.

Ogólnie rzecz biorąc, bazowy wskaźnik PPI spadł z poziomu 3,7% w marcu do zaledwie 3,4% w kwietniu. Jeśli obecne tempo się utrzyma, będzie to dobra wiadomość dla amerykańskich konsumentów.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry