Wrześniowy wskaźnik PMI w Wielkiej Brytanii wzrósł do 44,3 pkt., pokazując spadek aktywności w fabrykach

Wrześniowy wskaźnik CPI w Wielkiej Brytanii pozostaje bez zmian na poziomie 6,7%

Kolejny miesiąc i kolejny spadek aktywności wytwórczej w Wielkiej Brytanii. Stopień spadku nie był tak gwałtowny jak w sierpniu, ale nadal znajduje się poniżej poziomu 50. Według ekspertów sierpniowy odczyt wykazał jeden z najszybszych spadków w ciągu ostatnich 3 lat.

Brytyjski wskaźnik PMI opublikowany przez S&P Global pokazuje, że wrześniowy odczyt wyniósł 44,3, czyli tylko nieznacznie więcej niż 43,0 w sierpniu. Jeśli spojrzymy wstecz, niski odczyt z sierpnia był ostatnio widziany dopiero w maju 2020 roku.

Wcześniej rynek prognozował odczyt na poziomie 44,2, ale faktyczny odczyt PMI w Wielkiej Brytanii okazał się 44,3 (tylko nieznacznie wyższy).

Q3 2023: Spadek produkcji przemysłowej kontynuowany

Koniec III kwartału w Wielkiej Brytanii pokazuje, że spadek działalności produkcyjnej trwa bez przerwy. Od zatrudnienia, przez nowe zamówienia, po produkcję – wszystko spada. Jednocześnie nowe prace pochodzące od klientów zagranicznych i krajowych również pozostają słabe.

Zgodnie z najnowszymi danymi, aktywność produkcyjna w Wielkiej Brytanii w lipcu wykazała spadek o 0,8%. Jednak wolumen był o co najmniej 3,0% wyższy niż w ubiegłym roku.

Według S&P Global, 55% firm z sektora produkcyjnego spodziewa się wzrostu w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Wręcz przeciwnie, 9% producentów uważa, że spadek będzie kontynuowany.

Powodem powszechnego optymizmu wśród producentów jest ożywienie na rynku, stabilna inflacja i plany wzrostu rządu.

Jedną z największych przyczyn słabego odczytu PMI był słaby popyt zagraniczny, zwłaszcza z USA, Europy, Chin itp. W pewnym sensie można więc powiedzieć, że brytyjska działalność produkcyjna cierpi z powodu słabego globalnego popytu.

W pozostałej części roku działania polityczne Banku Anglii będą odgrywać kluczową rolę w sektorze produkcyjnym Wielkiej Brytanii. Każdy środek polityki banku centralnego wpłynie na ceny fabryczne, inflację i marże zysku firm.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry