Wrześniowy wskaźnik CPI w Wielkiej Brytanii pozostaje bez zmian na poziomie 6,7%

Wrześniowy wskaźnik CPI w Wielkiej Brytanii pozostaje bez zmian na poziomie 6,7%

Odczyt CPI dla Wielkiej Brytanii pozostał bez zmian we wrześniu i sugeruje, że presja inflacyjna jest nadal silna. Podobnie jak sierpniowy odczyt, wartość w ubiegłym miesiącu wyniosła 6,7%, co jest 18-miesięcznym minimum. Należy jednak pamiętać, że jest ona wciąż wyższa i znajduje się na wieloletnim maksimum.

Zgodnie z prognozami, inflacja w Wielkiej Brytanii miała spaść we wrześniu do odczytu na poziomie 6,6% (zmiana o -0,1%). Wygląda jednak na to, że inflacja bazowa dla brytyjskich konsumentów nie uległa zmianie.

Stopy procentowe pozostaną bez zmian

Po odczycie Bank Anglii prawdopodobnie nie wprowadzi również żadnych zmian w swojej polityce stóp procentowych. Tak więc 2 listopada stopa procentowa prawdopodobnie pozostanie w pobliżu 5,25% bez żadnych zmian.

Podczas wrześniowego posiedzenia BoE również nie wprowadził żadnych zmian w stopie procentowej, ponieważ stopa inflacji znacznie spadła w sierpniu.

W październiku 2022 r. inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnęła najwyższy poziom od 41 lat i wyniosła 11,1%. Chociaż inflacja spadła obecnie do 6,7% (-4,4%), nadal jest dość wysoka, a brytyjscy konsumenci odczuwają presję inflacyjną.

W ubiegłym roku głównymi czynnikami, które doprowadziły do wysokiej stopy inflacji, były napięcia na linii Rosja-Ukraina i wysokie ceny energii. Ponadto rynek pracy również doświadczał niedoboru pracowników z powodu pandemii COVID-19.

Zgodnie z prognozą Banku Anglii, inflacja pozostanie wyższa niż docelowe 2% również w ciągu najbliższych 2 lat. Do końca 2025 r. bank ma nadzieję, że osiągnie cel 2% lub spadnie poniżej niego.

Na rynku brytyjskim dwa czynniki, które są ze sobą ściśle powiązane, to CPI i stopa procentowa. Wyższe stopy procentowe zapewniły bardzo potrzebny impuls dla GBP, ale odbyło się to kosztem powolnego wzrostu gospodarczego. Ponadto popyt konsumencki również się pogorszył z powodu wyższych stóp procentowych.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry