Włoski minister Giorgetti ostrzega EBC przed ryzykiem recesji

Włoski minister Giorgetti ostrzega EBC przed ryzykiem recesji

Perspektywy włoskiej gospodarki uległy ostatnio poprawie, ale wyższe stopy procentowe z EBC stanowią poważne zagrożenie dla wzrostu. Dlatego jeden z włoskich ministrów wysłał ostrzeżenie do EBC (Europejskiego Banku Centralnego)!

Giancarlo Giorgetti dał do zrozumienia, że stosowanie polityki monetarnej jako narzędzia nie jest wystarczające do walki z inflacją. Dodał, że walka z inflacją może mieć wyższą cenę w postaci recesji.

Jeszcze w zeszłym miesiącu Giorgetti skrytykował decyzję banku centralnego o wprowadzeniu podwyżki stóp o 50 punktów bazowych. Wówczas w sektorze bankowym panowały silne zawirowania i istniało poważne ryzyko dla Credit Suisse.

Prognoza gospodarcza Włoch na 2023 rok ustalona na poziomie 0,6%

Minister potwierdził również, że w pierwszej połowie roku nastąpiło kilka ulepszeń w gospodarce Włoch. W oparciu o to, uaktualniona prognoza wzrostu gospodarczego Włoch na 2023 rok wynosi obecnie około 0,6%.

Dodał również, że Unia Europejska będzie miała trudności z ponownym wprowadzeniem swoich zasad budżetowych. Na razie zasady te pozostają zawieszone do końca 2023 roku.

Wcześniej, kryzysowe lata COVID ustąpiły miejsca rozluźnionym regułom budżetowym, które pozwoliły europejskim gospodarkom odnotować wzrost. Ale teraz, gdy Europa wraca do środowiska wyższych stóp procentowych wśród inflacji, osiągnięcie dodatniego wzrostu gospodarczego stanie się trudne.

W lutym 2023 r. inflacja we Włoszech wyniosła 9,2%, co jest bardzo bliskie dwucyfrowej wartości 10%. Choć od niedawna spada ona z powodu wysokich stóp procentowych, to wprowadziła nowe ryzyko dla włoskiej gospodarki.

Według włoskiego ministra, z powodu wysokich stóp procentowych krajowi grozi teraz większe ryzyko recesji. Krótki epizod kryzysu bankowego widzieliśmy już w USA i Europie.

Istnieją obawy, że kryzys bankowy, który widzieliśmy, był tylko początkiem i poważniejszy kryzys bankowy tylko czeka za rogiem.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry