Według Bofa ceny ropy pozostaną zmienne

Według Bofa ceny ropy pozostaną zmienne

Analitycy Bank of America (BofA) podzielili się ostatnio swoim przeglądem rynku ropy naftowej w 2024 roku. Według nich, najbliższe 12 miesięcy (2024 r.) będzie bardzo zmienne, ponieważ oczekuje się, że ropa stanie w obliczu wielu wyzwań.

Zgodnie z prognozą, ceny ropy Brent w 2024 r. będą kształtować się na średnim poziomie 80 USD. Ceny Brent mogą wzrosnąć lub spaść, ale średnia wartość pozostanie zbliżona do 80 USD.

W ubiegłym roku (2023) w kontraktach terminowych na ropę naftową nastąpiła zmiana o -10% w wyniku cięć wydobycia ropy, napięć geopolitycznych i spadku globalnego popytu.

W 2024 r. inwestorzy nie powinni oczekiwać spokojnego rynku ropy. Wyzwania są nadal takie same i mogą nawet ulec pogorszeniu w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Cięcia podaży o 6% w mocy

Obecnie zapowiedzi OPEC+ sugerują, że cięcia podaży o około sześć milionów baryłek są w mocy. W ujęciu procentowym stanowi to prawie 6% globalnej podaży.

W tym roku BofA uważa, że rynek ropy powinien zwracać szczególną uwagę na działania Arabii Saudyjskiej związane z ropą. W tym kontekście zakres handlu ropą Brent będzie wynosił od 70 do 90 USD, ponieważ perspektywy popytu są nadal niepewne.

BofA dodał również, że ogólna wycena rynku ropy mogłaby być lepsza! Biorąc pod uwagę silny wzrost na rynku ropy naftowej w ciągu ostatnich trzech lat, jest to znacząca zmiana w 2024 roku.

Kolejnym faktem podkreślonym przez BofA jest to, że na polach łupkowych w USA zawierane są duże transakcje. Byłby to znaczący postęp, gdyby doszedł do skutku, ale powinniśmy również wiedzieć, że takie rzeczy wymagają czasu.

Jeśli chodzi o najlepsze akcje ropy naftowej na rok 2024, analitycy BofA wyróżnili Chevron, Exxon Mobil i OXY (Occidental Petroleum).

Musimy również wziąć pod uwagę, że kraje produkujące ropę naftową mogą tylko do pewnego stopnia pogłębić cięcia podaży. W końcu produkcja mniejszej ilości ropy oznacza, że zarabiają mniej pieniędzy na sprzedaży produktów ropopochodnych.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry