Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Australii w grudniu pozostają umiarkowane przy słabnącej presji kosztowej

Nastroje konsumentów w Australii po podwyżce stóp procentowych ulegają pogorszeniu

Dane o warunkach biznesowych Australii za grudzień pozostają umiarkowane. Jest to już 3 miesiąc z rzędu, w którym warunki biznesowe pozostają umiarkowane. Ponadto presja cenowa również spowalnia, ponieważ inflacja uformowała szczyt.

Zdaniem ekspertów te wyniki z Australii dadzą więcej oddechu Bankowi Rezerw Australii. W końcu bank centralny będzie miał mniej powodów do wprowadzenia kolejnej podwyżki stóp. A nawet jeśli doczekamy się podwyżki stóp, to szanse na to, że będzie ona większa, będą bardzo niskie.

Jak wynika z ankiety, warunki biznesowe wyniosły w grudniu +12 pkt. W porównaniu ze średnią wartością z dłuższego okresu, nadal pozostaje ona znacznie powyżej!

Zaufanie również się poprawiło

Zaufanie również odnotowało nieznaczną poprawę, skacząc o 3 punkty. Ostateczna wartość zaufania wyniosła -1, jak wynika z badania. Jak wynika z danych, jest to drugi miesiąc z rzędu, kiedy zaufanie pozostaje na negatywnym terytorium. Jednak w porównaniu z grudniową poprawą, zdecydowanie się poprawia.

Ogólnie rzecz biorąc, ostatnie badanie maluje zdrowy obraz gospodarki Australii i pokazuje oznaki odporności.

Innym ważnym odczytem ujawnionym przez ankietę była inflacja w Australii. Według ankiety, inflacja rzeczywiście spowalnia, ale to do RBA będzie należała ostateczna decyzja o podwyżce stóp.

Jak na razie rynki wyceniają kolejną podwyżkę stopy procentowej banku centralnego. Ale jest też 40% szans, że RBA wstrzyma swój cykl podwyżek stóp.

Jeśli porównamy stopę procentową z obecnej wartości do maja ubiegłego roku, to nastąpił wzrost o 300 punktów bazowych. Dla wielu jest to wystarczająca wartość, aby zatrzymać inflację w kraju.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów, ceny konsumpcyjne w ostatnim kwartale były o około 7,5% wyższe niż w roku ubiegłym. Tak więc nawet na tym froncie inflacja jest wciąż poniżej szczytowego poziomu inflacji ustalonego przez RBA.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry