W lutym Cpi sięga 6, podczas gdy ceny bazowe pozostają silne.

Inflacja w USA w listopadzie spadła do 3,1%

Ostatnie dane z USA ujawniły spowolnienie inflacji zasadniczej w USA. Jednak ceny bazowe pozostają silne i rosną w bardzo szybkim tempie. Dodatkowo, czynsze mieszkaniowe w kraju również przechodzą gwałtowny wzrost.

Indeks CPI wzrósł o 0,4%, osiągając w lutym poziom 6,0%. Jeszcze miesiąc temu CPI wzrósł o 0,5%, co oznacza, że tempo wzrostu CPI zwalnia.

Po najnowszym odczycie roczny wskaźnik inflacji wynosi obecnie około 6,0% wobec wcześniejszej wartości 6,4%. Jeszcze w zeszłym roku inflacja w USA osiągnęła szczyt powyżej 9% – w porównaniu z tym więc inflacja rzeczywiście spadła.

Inflacja jest nadal powyżej celu Fedu, czyli 2%.

Pomimo spowolnienia inflacji, jest ona nadal powyżej celu Fedu, czyli 2%. Nie ma więc wątpliwości, że Rezerwa Federalna ma jeszcze wiele do zrobienia. W końcu ostatnie działania Fedu zdołały jedynie obniżyć inflację do 6%, a do celu 2% jest jeszcze daleko.

Eksperci uważają, że spadek inflacji zasadniczej był spowodowany niższymi cenami energii. Dodatkowo rynek samochodów używanych przechodzi deflację.

Ceny bazowe, które nie uwzględniają zmiennych składników, wzrosły zaledwie o 0,5%, co jest krokiem w górę z zaledwie 0,4% w zeszłym miesiącu.

Koszt schronienia w USA również wzrósł o 0,8% i był odpowiedzialny za prawie 70% udział we wzroście cen. Kolejnym czynnikiem, który pozostawał bólem głowy amerykańskich konsumentów były koszty żywności.

W tym okresie odnotowano wzrost cen żywności o 0,3%, które w porównaniu z rokiem ubiegłym poszły w górę o 10,%.

Zdaniem Mike’a Konczala z Roosevelt Institute jest to kolejny druk CPI, który jest niepokojący dla gospodarki. Powiedział on, że indeks CPI nie spada i porusza się w bok.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry