US Dollar Index doświadcza najgorszego spadku od 2 lat po plotkach o ponownym otwarciu Chin

Dolar amerykański na minusie po publikacji chińskich danych

W piątek US Dollar Index zrzucił 1,3% swojej wartości w związku z pogłoskami, że rygorystyczne zasady Chin dotyczące zerowej wartości COVID zostaną zniesione lub złagodzone. Według dostępnych danych, indeks dolara amerykańskiego nie widział takiego osunięcia od marca 2020 roku, co pokazuje znaczenie Chin w dzisiejszej gospodarce.

Jeśli spojrzymy na przyczynę tego spadku USD, to można ją prześledzić na podstawie konferencji zorganizowanej przez Citigroup. Na tej konferencji Zeng Guang (były chiński naukowiec) powiedział, że polityka związana z chorobami ulegnie znacznej zmianie. Biorąc pod uwagę, że pracował on kiedyś w Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Chiny), rynki potraktowały jego uwagi poważnie.

W wyniku komentarzy Zeng Guanga chińskie akcje notowane w USA i Hong Kongu poszybowały w górę. Podobnie Yuan (chińska waluta) również zyskał 1,6% w stosunku do USD i zamknął się w okolicach 7,185.

Chiny kontynuują swoją politykę akomodacyjną

Od początku 2022 r. dolar zyskał ponad 16% dzięki podwyżkom stóp przez Rezerwę Federalną. Z drugiej strony, Chiny nadal utrzymują swoją politykę akomodacyjną pomimo niedźwiedziej presji na walutę Yuan.

A jeśli spojrzymy na wyniki juana, to obecnie znajduje się on na 15-letnim niskim poziomie w stosunku do USD. Tak więc pomimo pewnych krótkoterminowych zysków w stosunku do USD, ogólne wyniki juana są bardzo słabe. Ale to prowadzi nas również do polityki Chin, która polega na utrzymywaniu słabego juana w stosunku do USD w celach handlowych. Dlatego prezydent Trump oskarżył również Chiny o celowe utrzymywanie słabego juana, aby uzyskać przewagę w handlu.

Ludowy Bank Chin również wypowiedział się na temat waluty Yuan. Według gubernatora Banku, juan pozostanie zrównoważony i stabilny.

Jeśli rozejrzymy się dookoła, inne waluty, takie jak Japonia, faktycznie dokonują interwencji na rynku, aby wspierać swoją walutę. Czy zobaczymy podobny ruch wykonany przez Ludowy Bank Chin? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, będziemy musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy!

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry