Uk planuje sprzedać rekordowy poziom obligacji rządowych

Uk planuje sprzedać rekordowy poziom obligacji rządowych

Wielka Brytania podobno próbuje sprzedać jedną z najwyższych kwot obligacji rządowych, próbując ograniczyć obciążenia dealerów obligacji.

Dzieje się to w czasie, gdy kraj stara się wyjść z kryzysu COVID-19, kryzysu sektora bankowego i turbulencji na rynkach.

Zgodnie ze szczegółami, DMO planuje sprzedać obligacje rządowe o wartości 291 mld dolarów lub 241,1 mld funtów. Sprzedaż zostanie przeprowadzona w roku finansowym 2023/24. Wcześniej liczba obligacji sprzedanych w roku finansowym 2020/21 wynosiła 485,8 mld funtów.

Zatem inny niż liczba obligacji sprzedanych w roku 2020/21, 2. rekord będzie dotyczył roku finansowego 2023/24.

Według analityków obecna sytuacja na rynku stała się bardzo ciężka. Bank Anglii stara się co roku zmniejszać stan posiadania obligacji o 80 mld funtów. W pewnym sensie więc bank centralny Wielkiej Brytanii nie jest już nabywcą netto na rynku obligacji.

Niskie szanse na podwyżkę stóp przez BoE

W ostatnich dniach obserwowaliśmy kilka dużych wahań cen zarówno na rynku walutowym, jak i akcyjnym. Wynika to z faktu, że gracze rynkowi dostosowują obecnie swoje pozycje, a także oczekiwania dotyczące stóp procentowych.

Teraz, gdy istnieją obawy związane z Credit Suisse i upadkiem SVB, szanse na nową podwyżkę stóp są bardzo małe.

Zdaniem Roberta Stheemana (prezesa DMO) obecna sytuacja na światowych rynkach jest bardzo zmienna i stresująca. Jeśli spojrzymy na rynki instrumentów o stałym dochodzie, to przechodzą one przez ekstremalną zmienność.

Zaledwie w zeszłym roku Wielka Brytania doświadczyła zawirowań na swoim rynku obligacji, gdy premier zapowiedział cięcia podatkowe. Wówczas BoE musiał interweniować na rynku obligacji.

Tym razem jednak jedna zasadnicza różnica polega na tym, że te ruchy na rynku obligacji nie są napędzane przez działania Wielkiej Brytanii.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry