Turecki bank centralny podniesie stopę procentową do 20%, według ekonomistów

Turecki bank centralny podniesie stopę procentową do 20%, według ekonomistów

Według najnowszej ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów, turecki bank centralny ma podnieść stopę procentową w kraju do wysokiego poziomu 20%. W ten sposób podkreślony zostanie fakt, że problem inflacji zmusza rząd centralny do podjęcia bardziej rygorystycznych działań.

Niektórzy eksperci uważają jednak, że wzrost stopy procentowej będzie znacznie mniejszy w oparciu o ostatnie kilka miesięcy. Ale nawet jeśli otrzymamy mniejszą podwyżkę stóp, nie można ignorować faktu, że stopa procentowa w Turcji stała się naprawdę wysoka.

Począwszy od czerwca, Bank Centralny Turcji rozpoczął cykl zacieśniania polityki pieniężnej, który nasilił się po mianowaniu Hafize Gaye Erkan na nowego szefa banku centralnego.

Rekordowo wysokie stopy procentowe w Turcji

Pod jego kierownictwem bank centralny przeszedł zwrot w polityce, wprowadzając podwyżkę stóp procentowych o 900 punktów bazowych. Jeśli się rozejrzymy, tak ogromna podwyżka stóp procentowych jest niespotykana w innych gospodarkach wokół Turcji. Ogólnie rzecz biorąc, bank centralny podniósł stopę procentową z zaledwie 8,5% do wysokiego poziomu 17,5%.

Jednak roczna inflacja w Turcji wynosi obecnie prawie 47,83%, co sugeruje, że roczna stopa procentowa jest nadal poniżej tego poziomu.

Bank centralny dał jasno do zrozumienia, że będzie wprowadzał podwyżki stóp powoli, starając się zapobiec negatywnym skutkom dla gospodarki.

W większości ekonomiści spodziewają się podwyżki stóp o 250 punktów bazowych, co podniesie stopę procentową do około 20%. Jeśli chodzi o prognozę dotyczącą stopy procentowej, to mieści się ona w przedziale 18% – 20,50%.

Według HSBC, realna stopa procentowa nadal znajduje się na głęboko ujemnym poziomie. Ponadto dezinflacja staje się trudna, ponieważ bank centralny wprowadza jedynie niewielkie podwyżki stóp.

Ekonomiści HSBC dodali również, że do końca grudnia 2023 r. stopa procentowa w Turcji będzie bliska 30%, czyli o 10% wyższa niż obecne poziomy.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry