Turecka lira (TRY) stabilizuje się po interwencji

Turecka lira (TRY) stabilizuje się po interwencji

W środę turecka lira (TRY) doświadczyła silnej wyprzedaży i straciła 7,2% swojej wartości. Ale w czwartek waluta straciła tylko 0,8%, co wskazuje na oznaki stabilizacji.

Według traderów obecna cena TRY jest normalna, ponieważ rynki czekają na przejęcie władzy przez nowego prezesa banku centralnego.

Łagodzenie kontroli na rynku walutowym

Jedną z głównych przyczyn gwałtownej wyprzedaży w środę można przypisać złagodzeniu kontroli na rynku walutowym. Wygląda jednak na to, że wyprzedaż zmusiła władze do ponownej interwencji w celu ustabilizowania kursu TRY.

Jednym z narzędzi wykorzystywanych przez tureckie władze w celu utrzymania wartości TRY jest zapewnienie większej płynności na rynku. W pewnym sensie można więc powiedzieć, że rząd broni tureckiej liry.

Po interwencji TRY osunął się z poziomu 23,38 w okolice 23,3965, co zniwelowało tegoroczne straty jedynie do 20%. Według danych, turecki bank centralny otrzymał również około 3 miliardów dolarów napływu na swoje rachunki depozytowe.

Kolejną rzeczą wartą odnotowania jest to, że CDS (5-letnie swapy kredytowe) również wzrosły o 34 punkty w ciągu środy i były ostatnio obserwowane na poziomie 516 punktów bazowych.

Jednak pomimo niedawnej stabilizacji, nie możemy ignorować faktu, że ostatnia wyprzedaż TRY miała miejsce dopiero w 2021 roku. W tym czasie Bank Centralny Turcji obniżył stopy procentowe w ramach polityki prezydenta Erdogana.

Jednak niedawny spadek liry oznacza również, że waluta zmierza w kierunku waluty wolnego handlu z mniejszą liczbą kontroli i ograniczeń.

Wywołało to również pytania o to, jak daleko turecki rząd jest gotowy posunąć się w obronie tureckiej liry. W końcu rząd musi sięgnąć do swoich rezerw, aby wesprzeć TRY w stosunku do innych walut. Innymi słowy, rząd wydaje pieniądze na wspieranie TRY, które mogłyby być lepiej wydane gdzie indziej.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry