Szwedzka inflacja wzrosła w lutym i wywiera presję na Riksbank

Szwedzka inflacja wzrosła w lutym i wywiera presję na Riksbank

Dane dotyczące inflacji bazowej okazały się wyższe w miesiącu lutym w Szwecji, według najnowszych danych. To sprawi, że bank centralny będzie pod presją, aby wprowadzić kolejne podwyżki stóp podczas kwietniowego posiedzenia.

W rzeczywistości Riksbank będzie musiał trzymać się swojej zacieśnionej polityki przez kilka miesięcy, zanim zobaczymy jakikolwiek spadek inflacji.

Szwedzka inflacja osiągnęła 9,4%

Inflacja w Szwecji osiągnęła 9,4% i jest bardzo bliska wejścia na dwucyfrowe terytorium. Jednak w większości przypadków inflacja zasadnicza była bliska prognozom banku centralnego.

Niepokojącym faktem jest jednak to, że postawi to Riksbank pod presją, aby zrobić więcej przeciwko inflacji. A jeśli spojrzymy na stopę inflacji po zdyskontowaniu cen energii, to wzrosła ona do 9,3% r/r, podczas gdy jeszcze miesiąc temu oscylowała wokół 8,7%.

Prognoza ustalona przez Riksbank oscylowała wokół 8,0%, co oznacza, że inflacja już przekroczyła szacunki banku centralnego.

Analitycy uważają, że to już 2. miesiąc z rzędu, kiedy inflacja zdołała zaskoczyć rynki. W rzeczywistości inflacja zdołała zaskoczyć nawet bank centralny Szwecji!

Nie ma wątpliwości, że ten wzrost inflacji sprawi, że stanie się ona głównym priorytetem banku centralnego. Dlatego też bardzo prawdopodobna jest podwyżka stóp o minimum 50 punktów bazowych podczas kwietniowego posiedzenia.

A jeśli bankowi centralnemu nie uda się utrzymać inflacji pod kontrolą, wówczas stopa polityczna w Szwecji z łatwością przekroczy próg 4%.

Po raporcie o inflacji i zwiększeniu szans na podwyżkę stóp przez Riksbank, korona szwedzka wzrosła w stosunku do wszystkich głównych walut.

Podczas lutowego posiedzenia bank centralny wprowadził podwyżkę stóp o 0,5%, co popchnęło stopę procentową do 3%. Po kolejnej podwyżce o 25-30 punktów bazowych, stopa procentowa wyniesie 3,33%.

Jednak jednym z czynników, który może zmusić Riksbank do niepodnoszenia stóp w kwietniu, jest upadek dwóch dużych banków. Istnieje jednak duża szansa, że szwedzki bank centralny nie będzie zwracał większej uwagi na globalną gospodarkę.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry