Strefa euro pozostaje w trendzie spadkowym w styczniu

Strefa euro pozostaje w trendzie spadkowym w styczniu

Przedsiębiorstwa ze strefy euro mają za sobą trudny początek, ponieważ styczniowy odczyt wykazał spadek. Zgodnie z danymi, odczyt PMI pozostał w fazie spadku w obliczu wysokiego napięcia geopolitycznego.

Odczyt za styczeń 2024 r. pokazał, że odczyt PMI nieznacznie się poprawił. Jednak odczyt nadal znajduje się w fazie spadku, co nie jest dobrym znakiem. Ponadto przemysł usługowy ze strefy euro jest również szkodliwy, co sugeruje słaby postęp gospodarczy w ciągu miesiąca.

Odczyt PMI za styczeń wyniósł 47,9

Odczyt wskaźnika PMI wzrósł z 47,6 w poprzednim miesiącu do około 47,9 (zmiana o +0,2). Według ekonomistów spodziewano się odczytu na poziomie 48,0, ale dane ponownie rozczarowały.

Ogólnie rzecz biorąc, to już ósmy miesiąc konsekwentnego spadku wskaźnika PMI. Działalność gospodarcza w strefie euro pozostawała na niskim poziomie przez osiem kolejnych miesięcy.

Według Commerzbanku ostatnie dane pokazują stałą słabość gospodarczą w strefie euro, która prawdopodobnie utrzyma się przez długi czas. Dodali, że potrwa to znacznie dłużej niż prognozy EBC i innych ekonomistów.

Głębsza analiza danych pokazuje, że wskaźniki PMI dla przemysłu Francji i Niemiec wykazały niewielką poprawę. Wręcz przeciwnie, sektor usług w obu krajach wykazał spadek.

Co więcej, nierównowaga popytu i podaży również rośnie z powodu ostatnich incydentów na globalnych szlakach handlowych. Oznacza to, że istnieje duża szansa na ponowny wzrost cen w bloku UE. W rezultacie wzrost gospodarczy ucierpi, co przełoży się na niższe odczyty PMI w przyszłości.

Podsumowując, UE rozpoczęła nowy rok (2024) na niższym poziomie, ponieważ sektory produkcji i usług zmagają się z trudnościami. Dodanie faktu, że stopy procentowe pozostaną wysokie pomimo nadchodzących obniżek stóp procentowych, czyni sytuację jeszcze bardziej ponurą.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry