Stopa bezrobocia rośnie w Australii w styczniu

Australijska sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,3% w czwartym kwartale 2023 r.

Mamy wreszcie dane z rynku pracy w Australii, które ujawniły niepokojący wzrost stopy bezrobocia. Według analityków ten wzrost stopy bezrobocia ma związek z sezonowymi zakłóceniami i gospodarczymi wiatrami głównymi w Australii.

Całkowita liczba osób zatrudnionych w Australii spadła o 11500. W rezultacie w styczniu zatrudnionych było tylko 13,7 mln. Wręcz przeciwnie, ekonomiści spodziewali się, że australijska gospodarka doda 20 000 nowych miejsc pracy.

3,7% stopa bezrobocia w Australii

Jak wynika z danych ABS (Australian Bureau of Statistics ), obecna stopa bezrobocia w Australii wynosi 3,7%. A jeszcze w zeszłym miesiącu (grudzień) stopa bezrobocia wynosiła zaledwie 3,5%!

Oznacza to, że w miesiącu styczniu nastąpił wzrost o 0,2%. Jeśli spojrzymy na poprzednie dane z ABS, to obecna stopa bezrobocia była ostatnio widziana dopiero w czerwcu.

Ten raport z rynku pracy pojawia się w momencie, gdy australijska gospodarka jest trapiona przez wysoką inflację i kolejne podwyżki stóp.

Według RBA, oba te czynniki miały zdolność do spowodowania kłopotów na rynku pracy w najbliższej przyszłości. Ponadto bank centralny zasugerował, że szanse na miękkie lądowanie są coraz mniejsze. Teoretycznie więc RBA wiedział już, że coś takiego może się zdarzyć na australijskim rynku pracy.

Zdaniem ekspertów, obecny rynek pracy w Australii zmniejszył pole manewru dla RBA w prowadzeniu polityki. W rezultacie, dolar australijski (AUD) spadł o 0,5% po publikacji ekonomicznej.

W większości eksperci uważają, że wskaźnik zatrudnienia będzie dalej ochładzał się po tym, jak będzie miał silną passę w 2022 roku. I nawet jeśli widzieliśmy wzrost stopy bezrobocia za styczeń, obecne poziomy są na 50-letnim niskim poziomie.

Ponadto, zatrudnieni ludzie w Australii byli w rekordowej liczbie podczas drugiej połowy 2022 roku. Według ABS, wzrost stopy bezrobocia ma związek z sezonowymi trendami w kraju & jest więc tymczasowy.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry