Sri Lanka blisko zabezpieczenia 2 miliardów dolarów od Imf

Sri Lanka blisko zabezpieczenia 2 miliardów dolarów od Imf

Sri Lanka jest o krok od uzyskania znacznej pożyczki o wartości 2,9 mld dolarów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Pożyczka ta będzie częścią czteroletniego programu ratunkowego oferowanego przez MFW. Pojawiają się pogłoski, że do transakcji może dojść 20 marca. MFW nie był skłonny do oferowania pożyczek dla Sri Lanki w przeszłości, ale teraz wydaje się, że zmieniają swoje stanowisko po tym, jak Sri Lanka zabezpieczyła finansowanie z Chin.

Chiny zapewniają pomoc dla Sri Lanki

Potwierdzenie przez MFW programu ze Sri Lanką następuje w momencie, gdy kraj ten otrzymał obietnice od wszystkich swoich wierzycieli. Dzięki temu kraj będzie mógł otrzymać niezbędne wsparcie finansowe, aby wyjść z ostatniego kryzysu finansowego. Sri Lanka nigdy nie miała do czynienia z taką sytuacją gospodarczą od czasu uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1948 roku.

Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, prezydent Sri Lanki ogłosił we wtorek, że gospodarka wykazuje oznaki poprawy. Rezerwy walutowe kraju są jednak wciąż niewystarczające na import. Program MFW ułatwi Sri Lance pozyskanie finansowania od innych wierzycieli.

Sri Lanka spełniła już wszystkie wymogi, aby uzyskać pożyczkę z MFW, a duży chiński bank okazał wsparcie dla kraju. W związku z tymi ostatnimi wydarzeniami istnieją duże nadzieje, że zarząd MFW zatwierdzi pożyczkę 20 marca. Jest mało prawdopodobne, że zarząd MFW doda do porządku obrad jakieś punkty, które zmniejszą szanse na otrzymanie pożyczki.

Jeśli jednak spojrzymy na historię MFW, nie ma zbyt wielu krajów, które skorzystały z pożyczek MFW. Na przykład Pakistan kilkanaście razy udawał się do MFW i wciąż boryka się z problemami gospodarczymi.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry