Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła w styczniu 2023 r.

Inflacja w USA w listopadzie spadła do 3,1%

Jak wynika z najnowszych danych o sprzedaży detalicznej z USA, w miesiącu styczniu odnotowano wzrost wydatków konsumentów o 3%. Ogólnie rzecz biorąc, ostateczna wartość osiągnęła 697 miliardów dolarów w miesiącu styczniu, co mówi nam, że jest wystarczająco dużo miejsca dla Fed, aby kontynuować swoją politykę.

W grudniu sprzedaż detaliczna spadła o 1,1%, a na styczeń rynek oczekiwał wartości 1,8%. Jednak rzeczywista wartość 3% była zaskoczeniem zarówno dla uczestników rynku jak i ekonomistów.

Wystarczająca przestrzeń dla Fed do prowadzenia polityki

Jest to wskazówka, że pomimo wysokiej inflacji w kraju, ludzie nadal wydają pieniądze. Dodatkowo, daje to również więcej miejsca dla Fed, aby mógł kontynuować swoją obecną politykę. Efekt końcowy całego tego scenariusza będzie negatywny dla akcji, ale pozytywny dla dolara amerykańskiego.

Wracając do danych o sprzedaży detalicznej, sektor ex-autos odnotował wzrost o 2,3%. Według analityków oczekiwano jedynie wzrostu o 0,8%, co mówi nam, że miesiąc styczeń był zdecydowanie lepszy niż to, na co liczyli inni!

Ogólnie rzecz biorąc, okres między listopadem 2022 roku – Janem 2023 roku był o 6,1% wyższy niż ten sam okres około roku temu. A jeśli porównamy obecne dane z grudniem 2022 roku, wzrost wyniósł 2,3%.

Podobnie, dane dotyczące sprzedaży detalicznej w porównaniu z ubiegłym rokiem ujawniają, że do tej pory nastąpił wzrost o 3,9%!

Po opublikowaniu danych o sprzedaży detalicznej w USA, dolar amerykański zyskał na sile i dodał do indeksu dolara wzrost o 0,65%. Tak więc ogólnie rynek odebrał dane o sprzedaży detalicznej jako pozytywne i kupił USD na rynku walutowym w stosunku do innych walut i towarów.

W momencie pisania tego tekstu, indeks dolara był notowany w pobliżu 103,93 i był byczy w najbliższym czasie. Podobnie XAU/USD, a nawet pary walutowe były pozytywne po publikacji danych gospodarczych.

Naszym zdaniem dane o sprzedaży detalicznej dodatkowo poprawiły i tak już byczy sentyment po publikacji CPI sprzed kilku dni.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry