Spadek produkcji przemysłowej w Niemczech o 3 w marcu

Inflacja w Niemczech osiągnęła najniższy poziom w październiku

Wreszcie mamy dane o niemieckiej produkcji przemysłowej za marzec i sprawy nie wyglądają dobrze! Według danych, produkcja przemysłowa spadła nawet poniżej oczekiwań rynkowych.

Słabość ta przypisywana jest słabym wynikom niemieckiego sektora motoryzacyjnego. W rzeczywistości ostatnie dane dotyczące produkcji przemysłowej wzbudziły obawy o recesję w Niemczech, które są jedną z największych gospodarek w Europie.

Ogólnie rzecz biorąc, produkcja przemysłowa spadła w marcu o 3,4%, podczas gdy w lutym wzrosła o 2,1%. Według sondaży analityków spodziewano się jedynie spadku o 1,3%, podczas gdy rzeczywista wartość wyniosła 3,4%.

Winny jest przemysł motoryzacyjny

Na początku roku produkcja przemysłowa była naprawdę dobra, ale niedawny spadek w marcu całkowicie zmienił scenariusz.

Produkcja samochodów i części samochodowych spadła o 6,5%, podczas gdy produkcja sprzętu/maszyn spadła o 3,4%. Ogólnie rzecz biorąc, produkcja w pierwszym kwartale wzrosła o 2,% w porównaniu z 4. kwartałem 2022 roku.

W marcu zamówienia w niemieckim przemyśle spadły o 10,7%, co jest jednym z największych spadków m/m od 2020 roku.

Według ekonomistów Commerzbanku, niemiecki przemysł zmaga się z wysokimi stopami procentowymi na całym świecie. Era wysokich stóp procentowych stanowi blokadę dla niemieckiej gospodarki.

W rzeczywistości wzbudziło to obawy o recesję w kraju, co ostatecznie może wpłynąć na cały region UE.

W marcu spadł również eksport i sprzedaż detaliczna, co oznacza, że istnieje duża szansa, że PKB za I kwartał zostanie zrewidowany w dół.

Ogólnie rzecz biorąc, PKB pozostał niezmieniony, jeśli spojrzymy na dane kwartał do kwartału, ze spadkiem o 0,5% w 4. kwartale 2022 roku.

Według jednego z ekspertów rewizja w dół PKB za I kwartał 2023 r. będzie sygnałem, że niemiecka gospodarka oficjalnie weszła w strefę recesji.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry