Sektor wytwórczy w USA wzrósł w listopadzie o 0,3%

Sektor wytwórczy w USA wzrósł w listopadzie o 0,3%

Wraz z zakończeniem strajku pracowników w sektorze motoryzacyjnym, produkcja przemysłowa w USA wzrosła w listopadzie. Pomimo pozytywnego odczytu, ogólna aktywność w sektorze produkcyjnym jest nadal słaba ze względu na niski popyt i wysokie stopy procentowe.

Chociaż sektor produkcyjny zmagał się z trudnym rokiem, gospodarka USA jako całość nadal wykazywała ekspansję. W rzeczywistości ostatnie badanie pokazuje, że aktywność biznesowa w USA w grudniu faktycznie się poprawiła. Powodem tego optymizmu był sektor usług, który doświadcza wysokiego popytu na pracowników wraz ze wzrostem zamówień.

Amerykański sektor produkcyjny pozostaje pod presją

Gospodarka USA wykazuje oznaki pozytywnego wzrostu, ale wydaje się, że produkcja przemysłowa jest nadal ujemna. We wrześniu 2022 r. produkcja przemysłowa w USA osiągnęła szczyt, co nie jest dobrym znakiem, biorąc pod uwagę wielkość amerykańskiej gospodarki.

Biorąc pod uwagę słabość sektora produkcyjnego, wielu ekspertów uważa, że w najbliższym czasie nie przyczyni się on do wzrostu gospodarczego. Wręcz przeciwnie, jest nadzieja dla sektora usług, który wykazuje oznaki ożywienia.

W listopadzie odnotowano wzrost produkcji o +0,3%. Jeśli chodzi o dane z poprzedniego miesiąca, odczyt został zrewidowany w dół z 0,7% do 0,8%.

Jeśli wykluczymy z odczytu części samochodowe i pojazdy, spadek produkcji wyniósł -0,2%. Podobnie, spadek produkcji w ujęciu r/r odnotowano w listopadzie na poziomie 0,8%.

Pomimo słabości sektora produkcyjnego w ciągu ostatnich kilku lat, nadal stanowi on 10,2% amerykańskiej gospodarki. Prawdziwym wrogiem amerykańskiego sektora produkcyjnego są wysokie stopy procentowe i powolny popyt krajowy/międzynarodowy.

Nawet jeśli w marcu 2024 r. dojdzie do pierwszej obniżki stóp procentowych, sektor produkcyjny będzie potrzebował dużo czasu, aby wyjść z fazy spadku.

Dlatego stwierdzenie, że sektor produkcyjny powróci do wzrostu w najbliższym czasie, będzie niczym więcej niż myśleniem życzeniowym.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry