Rosyjski eksport LNG na rekordowym poziomie przed ciężką zimą

Rosyjski eksport LNG na rekordowym poziomie przed ciężką zimą

Europa próbuje pozbyć się rosyjskich produktów energetycznych. Głównym celem jest zastąpienie gazu ziemnego z Rosji innymi produktami, takimi jak skroplony gaz ziemny. W ten sposób Europa ma nadzieję zakłócić rosyjskie finanse i być może zatrzymać wojnę rosyjsko-ukraińską.

Jest jednak jeden problem z tym planem… Przypadkowo jednym z głównych eksporterów LNG jest Rosja! Oznacza to, że Europa odchodzi od rosyjskiego gazu dostarczanego rurociągami z ładunkami LNG z Rosji. Wiem, że to nie ma sensu, ale wygląda na to, że tak się dzieje!

Jeśli spojrzeć na liczby, rosyjski eksport LNG jest nadal wysoki ze względu na rosnący popyt przed ciężkimi zimami. W październiku odnotowano eksport 4,3 mld m3 LNG, najwięcej od początku marca. Jeśli chodzi o kraje, które są największymi importerami LNG, to mamy takie nazwy jak Japonia, Chiny i Francja.

Jest bardzo prawdopodobne, że część tego dostarczonego LNG trafi do krajów europejskich, które przygotowują się do ciężkiej zimy.

W sumie dostawy LNG z Rosji do UE wzrosły o 46%. Nie ma więc wątpliwości, że UE skłania się raczej ku rosyjskiemu LNG niż ku gazowi z rurociągów.

Jeśli chodzi o to, jak doszliśmy do tego punktu, wszystko zaczęło się od tego, że Rosja spowolniła dostawy gazu do UE za pośrednictwem rurociągów. Po sabotażu rurociągów, dostawy gazu zostały w końcu całkowicie wstrzymane. Kto stał za tym sabotażem rurociągów, to wciąż pytanie bez odpowiedzi!

Łącznie w 2022 roku do UE sprowadzono około 54,2 m3 LNG, podczas gdy w 2021 roku było to około 105,7 m3. Jednakże ten rosyjski import LNG oznacza, że UE jest teraz ponownie narażona na rosyjskie produkty energetyczne.

Autor

  • Ivan Bergman

    Ivan Bergman jest Social Trading Team Leader i Binary Options Specialist w inwestowaconline.com. Ivan wnosi dziesięcioletnie doświadczenie w branży z okresu pracy w Wielkiej Brytanii, gdzie pracował jako doradca rynkowy dla głównego brytyjskiego brokera papierów wartościowych.

Scroll to Top
Przewiń do góry