Rosja sprzeda 18,9 mln USD w walutach obcych do sierpnia

Rosyjski rubel (RUB) odrabia straty po krótkotrwałym przekroczeniu poziomu 100

Według najnowszych danych rosyjskiego ministra finansów, kraj ten planuje sprzedać waluty o wartości 18,9 miliona dolarów lub około 1,7 miliarda rubli w okresie od 7 lipca do 4 sierpnia. W porównaniu z danymi z ubiegłego miesiąca jest to znaczący spadek.

Wszystko zaczęło się w styczniu, kiedy Rosja rozpoczęła interwencje na rynku walutowym po kilku miesiącach bezczynności. Zmiana rozpoczęła się, gdy Rosja zaczęła sprzedawać juana (CNY) zamiast innych walut z Zachodu, takich jak euro i dolar amerykański. W rzeczywistości Rosja nawet sklasyfikowała te waluty jako nieprzyjazne, ponieważ kraje zachodnie nałożyły na nie sankcje.

Odejście Rosji od dolara amerykańskiego w kierunku CNY podkreśla również rosnącą siłę chińskiej waluty. Jeśli się rozejrzymy, handel w CNY ogromnie rośnie. Zaledwie miesiąc temu Pakistan również importował ropę z Rosji i dokonał płatności w CNY, co mówi nam, że Rosja naprawdę poważnie podchodzi do tej zmiany.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy sprzedaż walut przez Rosję wyniesie 34,9 miliarda rubli. Z drugiej strony, eksperci uważają, że sprzedaż walut przez Rosję wyniesie około 57 miliardów rubli.

Jeśli spojrzymy na poprzedni okres (6 czerwca – 7 lipca), ministerstwo planowało sprzedać rezerwy walutowe o wartości 74,6 rubli. Kwota ta miała zostać wykorzystana do zrekompensowania niższych przychodów ze sprzedaży ropy i gazu.

Rosyjski rząd wykorzystuje interwencje na rynku walutowym do tworzenia rezerw lub pokrywania niedoborów. Ostatnio wartość i częstotliwość tych interwencji wzrosła po nałożeniu przez Zachód sankcji na rosyjski eksport.

W czerwcu przychody Rosji wyniosą około 30,3 mld rubli, co jest poniżej oczekiwań. Doprowadziłoby to do niedoboru w wysokości 4,5 mld rubli, co oznacza więcej interwencji walutowych.

W rzeczywistości zmniejszone dochody spowodowały również wzrost deficytu budżetowego Rosji do 3,41 bln rubli w okresie od stycznia do maja. Chociaż jesteśmy dopiero w połowie 2023 roku, deficyt budżetowy Rosji jest już znacznie wyższy niż cele na koniec 2023 roku!

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry