Ropa w dół o 2,5% po obniżce cen przez Arabię Saudyjską

Ropa w dół o 2,5% po obniżce cen przez Arabię Saudyjską

Po tym, jak Arabia Saudyjska dokonała cięć cen, ceny ropy naftowej znacznie spadły. Kolejnym czynnikiem, który spowodował spadek cen ropy, było zwiększenie wydobycia przez członków OPEC.

Ropa WTI straciła 2,7%, podczas gdy ropa Brent spadła o 2,5% po ogłoszeniu obniżek cen. Cena Brent wyniosła 76,77 USD przy zmianie o 1,99 USD, podczas gdy nowa cena WTI wyniosła 71,8 USD przy zmianie o 2,01 USD.

W ciągu pierwszych siedmiu dni 2024 r. ceny ropy wzrosły o 2% w związku ze zwiększonym napięciem geopolitycznym i nadziejami na zwiększony popyt.

Lekka ropa naftowa na historycznych minimach

Wszystko to jednak skończyło się nagle, gdy Arabia Saudyjska zdecydowała się obniżyć ceny swojej lekkiej ropy naftowej. Po tej zmianie, ceny saudyjskiej ropy naftowej znajdują się obecnie na 27-miesięcznych minimach.

Według ekspertów, ruch ten był odpowiedzią na innych członków OPEC i kwestie podaży. Inny raport mówi, że inne kraje, takie jak Nigeria, Angola i Irak, kompensują cięcia ropy z Arabii Saudyjskiej. Moment obniżki cen jest również krytyczny, ponieważ jeden kraj opuści grupę OPEC.

W tym kontekście analityk IG powiedział, że ropa naftowa prawdopodobnie będzie niedźwiedzia w 2024 roku. Powodem tej prognozy była wyższa produkcja, niższy OSP i wzrost zapasów. Jedynym czynnikiem wspierającym ceny ropy w 2024 r. jest zwiększone napięcie geopolityczne w regionie.

Jeśli więcej krajów zdecyduje się nie kontynuować proponowanych obniżek cen, nie ma możliwości, aby ropa pozostała na obecnych poziomach. W końcu popyt jest nadal słaby, a duże gospodarki próbują środków deflacyjnych. W rezultacie nie możemy pokładać nadziei na wyższe ceny ropy wyłącznie w rynku.

Aby utrzymać lub podnieść obecne ceny, członkowie OPEC i OPEC+ będą musieli koordynować dalsze cięcia podaży.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry