Recesja w USA jest nieunikniona, gdy Fed próbuje ograniczyć inflację

Deficyt handlowy USA w listopadzie spadł o 2,0%

Luke Ellis (prezes Man Group Hedge Fund) podzielił się ostatnio swoimi poglądami na temat tego, że recesja w USA jest obecnie nieunikniona, ponieważ Fed podnosi stopy procentowe, próbując ograniczyć inflację. Rezerwa Federalna stara się jak może, aby sprowadzić inflację w okolice 2%, a jedynym narzędziem w jej arsenale jest podnoszenie stóp procentowych.

W USA inflacja osiągnęła w czerwcu szczyt na poziomie 9,1%, ale dzięki działaniom podjętym przez Fed wynosi obecnie około 8,5%. Tak więc w pewnym sensie inflacja rzeczywiście zwalnia, ale wciąż jest daleka od celu Fedu, jakim jest 2%.

Spowolnienie popytu i wydatków konsumpcyjnych

Jest jednak jeszcze jedna strona tej historii o podnoszeniu stóp procentowych w USA… To, co Fed próbuje osiągnąć, to stłumienie popytu bez pracy nad poprawą strony podażowej. To z kolei zmniejsza wydatki konsumentów i daje złudzenie, że inflacja spowalnia.

W rezultacie USA są obecnie zagrożone inflacją, jeśli Fed nie zboczy ze swojej ścieżki podnoszenia stóp procentowych. Jeśli spojrzymy na future guidance Fedu, to zasygnalizował on spowolnienie tempa podwyżek stóp, ale nie było mowy o obniżeniu stóp procentowych.

Patrząc więc na obecną sytuację, wydaje się, że recesja w USA to już rzeczywistość, która jest tylko trochę odległa w przyszłości.

Dlatego Ellis podzielił się również swoimi poglądami na temat całej tej męki… Według Ellisa, w ciągu przyszłego roku inflacja w USA wyniesie około 3,5% – 4%, co będzie wystarczającym pretekstem dla Fed do zaprzestania podwyżek stóp.

Jednak nawet jeśli Fed zdejmie nogę z gazu, będzie już trochę za późno, bo recesja jest już nieunikniona.

Poglądy Ellisa są podobne do tych, którymi podzielił się prezes JPMorgan Chase & Co. Prezes JPMorgan Chase powiedział, że gospodarka amerykańska stanie w obliczu recesji w połowie 2023 roku.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry