RBA utrzymuje stopę procentową na niezmienionym poziomie 4,10%

RBA utrzymuje stopę procentową na niezmienionym poziomie 4,10%

Długo oczekiwane posiedzenie RBA (Royal Bank of Australia) wreszcie dobiegło końca, ponieważ bank centralny nie wprowadził żadnych zmian w swojej polityce stóp procentowych. Utrzymując stopę procentową na niezmienionym poziomie, gubernator RBA dał jasno do zrozumienia, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej dobiega końca.

Dzieje się tak, ponieważ RBA w końcu odzyskał kontrolę nad inflacją, która kiedyś wymykała się spod kontroli. Ale teraz, gdy problem inflacji został opanowany, nie ma już sensu żadna nowa podwyżka stóp procentowych.

Na wrześniowym posiedzeniu stopa procentowa w Australii została utrzymana na niezmienionym poziomie 4,10%, ponieważ dane o inflacji są zgodne z prognozami banku centralnego. RBA wierzy, że będzie w stanie osiągnąć cel inflacyjny na poziomie od 2% do 3% do końca 2025 roku.

Potrzeba więcej podwyżek stóp, by kontrolować inflację

Gubernator RBA wyjaśnił jednak również, że do pełnej kontroli inflacji mogą być potrzebne kolejne podwyżki stóp procentowych, ale nie nastąpi to w najbliższym czasie.

W większości ekonomiści i gracze rynkowi również spodziewali się podobnego wyniku wrześniowego posiedzenia. Wniosek ten został wyciągnięty na podstawie danych o zatrudnieniu, płacach i inflacji, które okazały się niższe od oczekiwań. W związku z tym nie było zbyt wielu powodów, by RBA zdecydował się na kolejną podwyżkę stóp procentowych.

Po tej wiadomości dolar australijski (AUD) kontynuował swój niedźwiedzi trend i był obserwowany w pobliżu 0,6384 USD (-1,2%). Tak niski kurs AUD w stosunku do USD jest jednym z najniższych w tym tygodniu.

W przypadku ostatniego posiedzenia RBA w 2023 r. szanse na podwyżkę stóp wynoszą obecnie 30% w porównaniu z poprzednią prognozą na poziomie 36%. Tak więc na tym froncie istnieje teraz mniejsza szansa na jakąkolwiek dalszą podwyżkę stóp do końca 2023 roku.

Według gubernatora RBA inflacja spadła, podczas gdy rynek pracy nadal wykazuje siłę. Ponadto gospodarka działa optymalnie i w pełni wykorzystuje swoje możliwości.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry