Qualcomm zwraca się do sądu UE o uchylenie 242 milionów euro grzywny
Qualcomm, czołowy producent chipów z USA, po raz kolejny wrócił do unijnego sądu. Amerykańska firma liczy na uchylenie kary w wysokości 242 mln euro, która została nałożona za kwestie antymonopolowe.
Wielomilionowa kara na Qualcomm została nałożona przez Komisję Europejską w 2019 roku. Jak wynika ze szczegółów, firma została oskarżona o sprzedawanie chipsetów po znacznie niższej cenie w latach 2009 – 2011.
Według Komisji Europejskiej, taka taktyka cenowa stosowana przez Qualcomm była drapieżna i osłabiała sprzedaż innych graczy, którzy nie mogą sobie pozwolić na tak niskie ceny. Jedną z firm, w szczególności, była Icera, która została negatywnie dotknięta strategią Qualcomm.
Jeszcze w zeszłym roku Qualcommowi udało się uzyskać odwrócenie kary w wysokości 997 milionów euro poprzez sąd powszechny. W tamtej sprawie firma została oskarżona o płacenie pieniędzy firmie Apple, aby ta stosowała wyłącznie sprzęt Qualcomm w swoich iPhone’ach i iPadach.
Prawnik wyznaczony przez Qualcomm zadawał wiele pytań, próbując oczyścić sprawę firmy. Na początek wskazał, że udział Qualcomm w UMTS wynosi zaledwie 0,7%. Oznacza to, że zdolność firmy do wypierania rywali z rynku nie była tak duża, jak to sobie wmówiła Komisja UE!
Podniósł on również kwestię tego, jaka była uczciwa cena, po której Qualcomm powinien był sprzedać swój chipset. Ponadto, co to jest test kosztu ceny i jak firma mogła go zdać na każdy kwartał?
Z drugiej strony prawnik Komisji UE argumentował, że działania podjęte przez Qualcomm miały na celu wyeliminowanie rywala. Powiedział, że firma chciała zlikwidować konkurencyjną firmę, zanim ta będzie mogła stanowić zagrożenie dla biznesu chipsetów Qualcomm.
Według prawnika Komisji Europejskiej, firma o nazwie Icera bardzo wyraźnie dążyła do ustanowienia dobrej pozycji na rynku chipsetów. Co więcej, firma była również nastawiona na przyszły wzrost.
Aby uzyskać jasny pogląd na decyzję sądu, będziemy musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy. Jeśli spojrzymy na historię, firmie udało się już uzyskać odwrócenie grzywny.