Prognoza PKB Tajwanu na II kwartał wynosi 0,8%, według analityków

Prognoza PKB Tajwanu na II kwartał wynosi 0,8%, według analityków

Tajwan jest jednym z tych krajów, których wzrost PKB zależy od sektora eksportowego. Według niedawnej ankiety przeprowadzonej przez analityków, przewiduje się, że gospodarka tego kraju wykaże dodatni wzrost w 2. kwartale 2023 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, oczekuje się, że PKB Tajwanu wzrośnie o 0,8% w drugim kwartale (kwiecień – czerwiec) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W pierwszym kwartale 2023 r. PKB kraju faktycznie skurczył się o 2,87%, co doprowadziło gospodarkę do recesji.

W większości opinie analityków na temat nadchodzących danych o PKB są dość mieszane. Niektórzy wzywają do spadku o 0,2%, podczas gdy inni sugerują wzrost o 2,0%. Jednak średnia liczba to wzrost PKB o 0,8% w drugim kwartale.

Eksport Tajwanu na najniższym poziomie od 14 lat

W czerwcu 2023 r. eksport Tajwanu osiągnął nowy najniższy poziom i był jednym z najniższych w ciągu ostatnich 14 lat. Jednocześnie rząd uważa, że wzrost powróci dopiero w listopadzie 2023 roku.

W drugim kwartale odnotowano spadek eksportu o 16,9% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Jednak pomimo spadku, jest to nadal poprawa, biorąc pod uwagę spadek o 19,2% w pierwszym kwartale.

Według Yuanta Investment Consulting, konsumpcja krajowa Tajwanu nie była tak zła w 2. kwartale 2023 roku. Uważają oni, że w 3. kwartale spadek eksportu będzie z każdym miesiącem coraz mniejszy. Jednocześnie szanse na wrześniową podwyżkę stóp procentowych są również bardzo niskie.

W maju rząd Tajwanu ogłosił wzrost PKB o 2,04% w 2023 roku. Nawet jeśli cel ten zostanie osiągnięty, będzie to jeden z najwolniejszych wzrostów w ciągu ostatnich 8 lat.

Podobnie, Bank DBS również obniżył roczną prognozę wzrostu PKB Tajwanu. Według nich gospodarka wzrośnie o 0,5% w 2023 r. w porównaniu do wcześniejszej prognozy 1,6%.

Jeśli się rozejrzymy, gospodarka Chin wzrosła o 6,3% w drugim kwartale. Jest to więc kolejny czynnik, który pomoże Tajwanowi, ponieważ Chiny są jednym z jego największych rynków eksportowych.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry