PKB Arabii Saudyjskiej wzrósł o 3 w pierwszym kwartale

Ropa w dół o 2,5% po obniżce cen przez Arabię Saudyjską

Według najnowszych wyników opublikowanych przez rząd, PKB Arabii Saudyjskiej odnotował wzrost o 3,9% w pierwszym kwartale 2023 roku. Zgodnie ze szczegółowymi danymi, wzrost wynikający z działalności niezwiązanej z ropą naftową odnotowano na poziomie 5,8% w pierwszym kwartale w porównaniu z danymi z 2022 roku.

Podobnie, wzrost z działalności naftowej odnotowano na poziomie 1,3%. A jeśli spojrzymy na wzrost działalności usług rządowych, to odnotowano go na poziomie 4,9%.

Jednak ogólny wzrost PKB w 1. kwartale 2023 r. pozostał powolny w porównaniu z ostatnim kwartałem 2022 r. W czwartym kwartale 2022 r. gospodarka Arabii Saudyjskiej wzrosła o 5,5% w ujęciu rocznym.

Zgodnie z raportami, realny PKB skorygowany sezonowo spadł o 1,3% w pierwszym kwartale 2023 roku. Przyczynę tego spadku można przypisać spadkowi obserwowanemu w działalności naftowej. Ogólnie rzecz biorąc, działalność naftowa w kraju spadła o 4,8% w tym samym okresie.

Prognoza PKB na 2023 r. wynosi 3,1%

Według MFW wzrost PKB w Arabii Saudyjskiej wyniósł 8,7% w 2022 roku. Jednak w 2023 r. MFW uważa, że wyniesie on około 3,1%, czyli nawet mniej niż połowę tego, co widzieliśmy w 2022 r.

W innych wiadomościach Arabia Saudyjska ogłosiła plany zmniejszenia produkcji ropy naftowej o 500 000 baryłek dziennie począwszy od maja. Jest to część cięć ropy ogłoszonych przez kraje OPEC+.

Posunięcie to może zwiększyć globalne ceny ropy, ale wpłynie również na przychody kraju pochodzące z eksportu ropy. Jednak jedyną rzeczą, która rzuca światło na zmieniającą się dynamikę gospodarki Arabii Saudyjskiej, jest wzrost z działalności niezwiązanej z ropą naftową.

Wygląda na to, że nawet Arabia Saudyjska rozumie teraz, że nie może polegać na dochodach z ropy naftowej w perspektywie długoterminowej. Dlatego też rząd Arabii Saudyjskiej dywersyfikuje swoją gospodarkę i rozszerza działalność na sektory niezwiązane z ropą naftową.

Jeśli jednak spojrzymy na prognozę MFW na 2023 r., okaże się, że będzie to trudny rok dla całej gospodarki Arabii Saudyjskiej.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry