Philippines Fm nie potrzebuje podwyżki stóp procentowych

Philippines Fm nie potrzebuje podwyżki stóp procentowych

Według ministra finansów Filipin nie ma powodu, aby bank centralny podnosił stopy procentowe. Powodem jego oświadczenia jest złagodzenie krajowej inflacji w kraju.

Oświadczenie filipińskiego ministra finansów jest bardzo ważne, ponieważ zbliżające się posiedzenie w sprawie polityki pieniężnej zaplanowano na 18 maja.

To tylko opinia, a nie rozkaz!

Według ministra finansów jego opinia na temat podwyżki stóp procentowych jest tylko opinią. A jeśli spojrzymy na liczbę członków zarządu, to wynosi ona około 7! Oznacza to, że minister finansów ma tylko jeden głos na nadchodzącym posiedzeniu banku centralnego.

Diokno uważa, że wstrzymanie się z podwyżkami stóp procentowych jest najlepszą polityką. Jako powód takiej polityki podaje złagodzenie inflacji.

W większości BSP uważa, że inflacja spadnie poniżej 4% do końca czwartego kwartału. Jeśli chodzi o wstrzymanie podwyżek stóp 18 maja, nie ma jeszcze konsensusu.

Niektórzy ekonomiści przewidują jednak, że kolejna podwyżka stóp jest wysoce prawdopodobna na nadchodzącym posiedzeniu. Następnie bank centralny Filipin może zrobić sobie przerwę.

Jednocześnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) podziela inne spojrzenie na inflację na Filipinach. Według MFW inflacja jest przechylona w górę, a jedynym sposobem na jej kontrolowanie jest dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej.

Niedawno gubernator BSP również pozostawił komentarze na temat tego, że przyszły rok będzie dobry dla inflacji i wzrostu gospodarczego.

Od maja 2022 r. BSP podniósł stopę procentową o 425 punktów bazowych, próbując walczyć z inflacją. Zdaniem ekspertów jest jeszcze zbyt wcześnie, aby zobaczyć pełny wpływ stóp procentowych na gospodarkę Filipin.

Na razie nie ma jasnego przesłania ani kierunku nadchodzącego spotkania politycznego na Filipinach. Innymi słowy, będzie to gra w czekanie, aż otrzymamy oficjalne ogłoszenie.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry