PBOC spodziewa się 5% wzrostu gospodarczego

Chiński wskaźnik PMI dla usług za grudzień osiągnął 52,9

Według członków komitetu politycznego PBOC, wzrost gospodarczy Chin wyniesie 5% lub nieco więcej w 2023 roku. Chociaż wzrost gospodarczy tej wielkości jest uważany za dobry na całym świecie, nie można powiedzieć tego samego, jeśli spojrzymy na historię Chin.

W ciągu ostatnich kilku lat Chinom udało się osiągnąć bardzo wysoki wzrost gospodarczy, co było niespotykane na całym świecie. Obecnie jednak chińska gospodarka stoi w obliczu wielu przeciwności, co jest powodem, dla którego w tym roku spodziewany jest jedynie 5% wzrost.

Brak szans na japonizację

Według Wang Yiminga (członka Komitetu Polityki Pieniężnej) obecna sytuacja w Chinach różni się od tego, co widzieliśmy w Japonii w latach 90-tych. W związku z tym ryzyko japonizacji chińskiej gospodarki jest bardzo niskie.

Eksperci nie są jednak tak optymistycznie nastawieni do chińskiej gospodarki, jak przedstawiciele LBCh. Według nich istnieje wiele zagrożeń, przed którymi stoją Chiny, takich jak wysokie zadłużenie, spowolnienie na rynku nieruchomości i starzenie się społeczeństwa. Zasadniczo wszystkie przeciwności, z którymi boryka się japońska gospodarka, są również obecne w przypadku Chin.

Niektórzy eksperci twierdzą więc, że stagnacja, z którą Japonia borykała się w latach 90-tych, może wystąpić również w Chinach. Jednak urzędnicy PBOC uważają, że tempo wzrostu w Chinach jest średnie lub wysokie, co wystarcza, aby odrzucić wszelkie pogłoski o japonizacji.

Jednak nawet jeśli tempo wzrostu w Chinach utrzyma się na poziomie bliskim 5% w 2023 r., nadal nie będzie wystarczająco dobre w porównaniu z przeszłością. W rzeczywistości będzie to sygnał stopniowego spowolnienia chińskiej gospodarki i potwierdzi tezę, że Chiny podążają śladami Japonii.

Patrząc w przyszłość, reszta 2023 r. również nie ma nic, co mogłoby wesprzeć chińską gospodarkę. Po pierwsze, spowolnienie na rynku nieruchomości i problem wysokiego zadłużenia same w sobie wystarczą, aby mocno obciążyć chińską gospodarkę. W 2024 r. wszystkie te czynniki prawdopodobnie również pozostaną niezmienne!

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry