Październikowy wskaźnik PMI dla chińskiego przemysłu spadł do 49,5

Chiński wskaźnik PMI dla usług za grudzień osiągnął 52,9

Miesiąc październik nie był do końca dobry dla chińskiego sektora produkcyjnego, ponieważ ostatni odczyt wskaźnika PMI wskazuje na dalszy spadek.

Po drugiej stronie mamy sektor usług, który również zmaga się z powolnym wzrostem z powodu słabego popytu (lokalnego/zagranicznego) i wyzwań makroekonomicznych.

Sektor usług również spada

W październiku wskaźnik PMI dla działalności produkcyjnej spadł do 49,5, podczas gdy w poprzednim miesiącu wynosił 50,2. Tak więc w ciągu jednego miesiąca sektor produkcyjny przeszedł od niewielkiego wzrostu do spadku, co nie jest dobrym znakiem dla chińskiej gospodarki.

Nawet we wrześniu aktywność produkcyjna rosła bardzo nieznacznie, ale nawet to zniknęło wraz z październikowym odczytem PMI. Od początku 2023 r. sektor ten boryka się z licznymi przeciwnościami, co wpłynęło również na chiński eksport do różnych sektorów.

Sednem tej sytuacji jest słaby popyt zarówno ze strony klientów lokalnych, jak i zagranicznych. Dla kraju takiego jak Chiny eksport odgrywa kluczową rolę we wzroście, ale wydaje się, że słaby globalny popyt również osłabił eksport.

W 2023 r. działalność produkcyjna w Chinach wykazywała spadek przez 6 miesięcy, podczas gdy do tej pory minęło zaledwie 10 miesięcy. Mówiąc prościej, 4 miesiące wykazały wzrost, podczas gdy reszta wykazała spadek.

Popyt w Chinach jest również słaby, co dodatkowo nasiliło się po problemach związanych z chińskim sektorem nieruchomości. Sektor nieruchomości wciąż znajduje się w ogniu kryzysu zadłużenia, który z czasem się pogłębia.

Nie inaczej jest również w sektorze usług, który z poziomu 51,7 pkt PMI spadł do około 50,6 pkt, co oznacza zmianę o -0,11 pkt. Jeśli obecne tempo się utrzyma, wskaźnik PMI dla usług w następnym miesiącu również spadnie.

Jeśli spojrzymy na złożony wskaźnik PMI dla Chin, również spadł z 52,0 do zaledwie 50,7. To jeden z najsłabszych odczytów, który odnotowano dopiero w grudniu 2022 roku.

Jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne, istnieje również tendencja spadkowa, ponieważ inwestorzy unikają dokonywania dużych inwestycji.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry