Pakistan otrzymał 2 miliardy dolarów przekazów pieniężnych w sierpniu

Pakistan otrzymał 2 miliardy dolarów przekazów pieniężnych w sierpniu

Niedawne oświadczenie Państwowego Banku Pakistanu ujawniło, że w sierpniu kraj otrzymał 2,09 miliarda dolarów przekazów pieniężnych z zagranicy. W lipcu kraj otrzymał 2,02 miliarda dolarów, co sugeruje, że zaobserwowano wzrost napływu funduszy.

Pakistan przestrzega również programu zadłużenia ustanowionego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), ponieważ kraj ten uniknął niewypłacalności. Zgodnie z instrukcjami MFW, kraj stara się również kontrolować różnicę w kursie międzybankowym a otwartym rynkiem.

USD/PKR w dół o 2%

MFW jasno określił, że różnica w kursie dolara amerykańskiego między tymi rynkami powinna wynosić 1,25% lub mniej i dał mu 5 dni roboczych na osiągnięcie tego celu.

Jednak w porównaniu z rokiem 2022 Pakistan stoi w obliczu znacznego spadku zagranicznych przekazów pieniężnych. Ponadto kraj ten stanął również w obliczu poważnej luki w kursie USD oferowanym przez otwarty rynek i międzybankowy. W sierpniu 2023 r. różnica między kursem międzybankowym a otwartym rynkiem osiągnęła 10%, co było najwyższym wynikiem w historii kraju.

W ciągu ostatnich kilku dni rupia pakistańska (PKR) zyskiwała na wartości w stosunku do dolara amerykańskiego i innych walut. W poniedziałek 1 USD był równy 301,16 PKR, ponieważ waluta zyskała prawie 2% w ciągu ostatnich kilku sesji handlowych. Ponadto różnica w kursie między otwartym rynkiem a międzybankowym również się zmniejszyła i obecnie mieści się w dopuszczalnym zakresie określonym przez MFW.

Niemniej jednak, kraj nadal boryka się z poważną nierównowagą handlową, co oznacza, że ryzyko niewypłacalności powróci na horyzont w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Jedynym sposobem na uniknięcie ryzyka niewypłacalności jest wprowadzenie poważnych zmian strukturalnych w modelu finansowym i gospodarczym kraju.

Oprócz nierównowagi handlowej i malejących rezerw walutowych, Pakistan stoi również w obliczu wyższego poziomu inflacji, którego nie można znaleźć w innych krajach Azji Południowej, takich jak Chiny.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry