Pakistan kupił rosyjską ropę po obniżonej cenie za pomocą chińskiego juana

Pakistan kupił rosyjską ropę po obniżonej cenie za pomocą chińskiego juana

Pakistan kupił pierwszą dostawę ropy naftowej z Rosji, używając chińskiego juana jako waluty. Jest to fundamentalna zmiana w stosunku do polityki kraju polegającej na używaniu dolara amerykańskiego do importu.

Pakistan, który już boryka się z kryzysem gospodarczym, otrzyma bardzo potrzebne wytchnienie dzięki przejściu na chińskiego juana. Ponadto kraj ten otrzymał również rosyjską ropę naftową ze zniżką – dokładny zakres rabatu nie został ujawniony przez kraj południowoazjatycki.

Według ekspertów, Pakistan posiada jedynie wystarczające fundusze, by pozwolić sobie na 30-dniowy kontrolowany import. W takich okolicznościach przejście na CNY będzie bardzo potrzebnym wsparciem dla kraju.

45 tys. ton ropy dotarło do portu w Karaczi

Pierwszy statek towarowy przewożący rosyjską ropę naftową dotarł w niedzielę do portu w Karaczi. Według pakistańskiego ministra ds. ropy naftowej, płatność za przesyłkę została dokonana w RMB. Zapytany o rabat i cenę ropy naftowej, zdecydował się nie ujawniać żadnych szczegółów.

Według ministra jest to pierwsza umowa G2G między Pakistanem a Rosją na ropę naftową. W sumie Pakistan zamierza kupić 100 tys. ton ropy naftowej, podczas gdy około 45 tys. ton dotarło już do portu w Karaczi.

Zakupu ropy naftowej dokonano w kwietniu, podczas gdy pierwsza dostawa została zrealizowana w czerwcu, co oznacza, że dotarcie do miejsca przeznaczenia zajęło co najmniej 2 miesiące. Dostępne raporty sugerują, że gatunek tej ropy to Urals, który jest uważany za lekką ropę naftową.

Niedawny zakup od Pakistanu pozwolił Moskwie znaleźć nowy rynek zbytu dla swojej ropy naftowej po wszystkich sankcjach ze strony krajów zachodnich.

Na razie rafinerie ropy naftowej przeprowadzą testy rosyjskiej ropy naftowej, aby dowiedzieć się, czy praca z tą ropą naftową jest komercyjnie wykonalna, czy też nie.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry