Ożywienie na kanadyjskim rynku mieszkaniowym może opóźnić obniżki stóp Boc

Ożywienie na kanadyjskim rynku mieszkaniowym może opóźnić obniżki stóp Boc

Wygląda na to, że kanadyjski rynek mieszkaniowy w końcu rozpoczął fazę ożywienia po długim okresie spadków. Jednak czas tego ożywienia nie jest najlepszy, biorąc pod uwagę, że oczekuje się, że wysokie stopy procentowe spowolnią większość gospodarki.

Jeśli więc kanadyjski rynek mieszkaniowy zacznie się odradzać, doprowadzi to do wysokiej inflacji w Kanadzie. To z kolei, zdaniem analityków, opóźniłoby zmianę polityki Banku Kanady.

Rynki oczekują obniżek stóp procentowych przez Bank Kanady po prowadzeniu agresywnej polityki. Ale jeśli inflacja wzrośnie z powodu ożywienia na rynku mieszkaniowym, wszystko to zakłóci.

Kanada: Stopa procentowa na najwyższym poziomie od 15 lat

Ożywienie na rynku mieszkaniowym pojawiło się, gdy bank centralny Kanady wstrzymał cykl podwyżek stóp procentowych. Obecnie stopa procentowa w Kanadzie jest bliska 4,50%, co stanowi 15-letni rekord!

Bank centralny uważa, że inflacja powróci do 2%, jeśli wzrost gospodarczy pozostanie powolny. Wszyscy jednak wiemy, że ożywienie na rynku mieszkaniowym doprowadzi do aktywności gospodarczej, która ostatecznie spowoduje wzrost inflacji.

Według BMO Capital Markets, ożywienie na rynku mieszkaniowym nie jest czymś, czym BoC jest zbyt zachwycony! W rzeczywistości doprowadziłoby to do wyższej inflacji, gdy wejdziemy w 2. połowę 2023 roku.

Greater Toronto Area, który jest zaludnionym regionem metropolitalnym w Kanadzie, odnotował stały wzrost cen domów trzeci miesiąc z rzędu. Ponadto wzrosła również sprzedaż, co mówi nam, że ożywienie jest realne.

Wygląda na to, że piłka znów jest po stronie BoC, który zdecyduje o dalszych działaniach. Na razie wydaje się, że BoC przyjmie podejście wyczekujące w odniesieniu do rynku mieszkaniowego. Jeśli jednak ożywienie na rynku mieszkaniowym doprowadzi do znacznego wzrostu inflacji, bank centralny będzie zmuszony do podjęcia działań.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry