Ostatnie spadki Amazona spowodowały, że jego kapitalizacja spadła poniżej 1 biliona dolarów

Ostatnie spadki Amazona spowodowały, że jego kapitalizacja spadła poniżej 1 biliona dolarów

Spółki technologiczne nie cieszą się już byczą passą z przeszłości. W ostatnim czasie doszło również do intensywnej wyprzedaży akcji Amazona, w wyniku której jego kapitalizacja rynkowa spadła poniżej 1 bln USD. Tym samym Amazon oficjalnie opuścił klub bilionów akcji.

Podczas wtorkowej sesji akcje Amazon spadły o 5,9%, co oznacza piąty z rzędu dzień presji sprzedażowej. Patrząc na historyczne wyniki Amazona, widział on te poziomy dopiero w kwietniu 2020 roku, co pokazuje powagę sytuacji. W rzeczywistości, ostatnie wyprzedanie wymazało nawet bycze zyski, które były widoczne podczas pandemii.

Rozczarowujące wyniki Q4 dla Amazon Inc.

Amazon niedawno podał wyniki za IV kwartał i powiedzieć, że inwestorzy byli rozczarowani, byłoby niedopowiedzeniem. Według Amazona wzrost sprzedaży w okresie świątecznym ma się mieścić w przedziale 2-8%, co jest znacznie niższe od szacunków analityków.

Amazon Web Services, czyli dział firmy zajmujący się chmurą, również odnotował niższą sprzedaż niż oczekiwali analitycy. Rozglądając się dookoła, wydaje się, że wszystkie duże firmy technologiczne, takie jak Google, Snap czy nawet YouTube, borykają się z poważnymi problemami.

W samym 2022 roku akcje Amazona straciły 42% swojej wartości, a do końca roku pozostały jeszcze co najmniej dwa miesiące. Jeśli sytuacja będzie się utrzymywać w tym tempie, Amazon jest na dobrej drodze do zakończenia najgorszego roku od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku (strata -42%).

Eksperci uważają, że u podstaw problemu, z którym boryka się Amazon i inne duże firmy technologiczne, leży słabnąca gospodarka. Problem ten pogłębiają rosnące stopy procentowe i inflacja w USA. Co gorsza, Amazon również zbyt szybko rozszerzył się podczas pandemii i teraz musi się wycofać z powodu słabego popytu.

Autor

  • Ivan Bergman

    Ivan Bergman jest Social Trading Team Leader i Binary Options Specialist w inwestowaconline.com. Ivan wnosi dziesięcioletnie doświadczenie w branży z okresu pracy w Wielkiej Brytanii, gdzie pracował jako doradca rynkowy dla głównego brytyjskiego brokera papierów wartościowych.

Scroll to Top
Przewiń do góry