Ogłoszona przez Exxon Mobil transakcja z Denbury warta 4,9 mld USD

Ogłoszona przez Exxon Mobil transakcja z Denbury warta 4,9 mld USD

Exxon Mobil Corp potwierdził transakcję zakupu spółki naftowo-gazowej „Denbury Inc.” za kwotę 4,9 mld USD. Denbury Inc. jest znana z operacji sekwestracji CO2, która pozwoli Exxon Mobil na ekspansję.

Transakcja o wartości 4,9 mld USD ujawnia również, w jaki sposób Exxon Mobil jest zaangażowany w zmniejszanie śladu cieplarnianego, jednocześnie zarabiając pieniądze na wschodzącym rynku.

W USA strategia sekwestracji dwutlenku węgla pozostaje ulubioną wśród firm naftowych i gazowych. Pozwoli im to kontynuować produkcję ropy i gazu przy jednoczesnym ograniczeniu emisji. Po niedawnym ogłoszeniu ulg podatkowych w USA, proces zakopywania CO2 pod ziemią zyskał na popularności.

Zgodnie ze szczegółami, sieć rurociągów CO2 Denbury pozwoli Exxon Mobile świadczyć usługi usuwania CO2 dla CF Industries, Linde AG i innych firm. Jeśli chodzi o morskie składowiska Exxon Mobil, są one nadal dalekie od ukończenia i prawdopodobnie potrwają jeszcze kilka lat.

Mała transakcja dla Exxon Mobil

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to bardzo prosty i logiczny proces dla Exxon Mobil w celu poprawy technologii zarządzania emisjami dwutlenku węgla. Kiedy jednak spojrzymy na globalny ślad Exxon Mobil, staje się jasne, że jest to bardzo mała sprawa.

W USA jedna z największych sieci rurociągów CO2 jest własnością Denbury i obejmuje 925 mil. Po zakończeniu ostatnich prac stanie się ona dostępna dla Exxon Mobil.

Zaledwie dwa lata temu Exxon ogłosił swoją nową działalność „Low Carbon Solutions” i planował generować ogromne przychody poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla. W rzeczywistości firma stwierdziła nawet, że jej nowa działalność przewyższy przychody z tradycyjnych operacji w ciągu dekady.

Teraz okazuje się, że Exxon Mobil naprawdę poważnie podchodzi do swojego planu, ponieważ już przeznaczył kilka miliardów dolarów na nową umowę.

Do końca 2027 lub 2028 roku Exxon planuje również uruchomić fabrykę wodoru w stanie Teksas. Według firmy wodór ma duży potencjał, aby stać się czystym paliwem.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry