Oczekuje się, że BoJ zmieni YCC w obliczu wysokiej inflacji

Oczekuje się, że BoJ zmieni YCC w obliczu wysokiej inflacji

Ostatnie dane dotyczące inflacji potwierdziły, że Bank Japonii będzie musiał wprowadzić zmiany w swojej polityce kontroli krzywej dochodowości (YCC). Ponadto jen znajduje się na historycznie niskim poziomie w stosunku do swoich odpowiedników, a rentowności obligacji również nadal rosną.

Wszystkie te czynniki wskazują na potrzebę wprowadzenia zmian w polityce YCC w nadchodzących tygodniach/miesiącach. Według ekspertów bank centralny będzie nadal utrzymywał stopy procentowe na bardzo niskich poziomach. Jednak bank prawdopodobnie zmieni górne i dolne granice pasm YCC.

Pozwoli to Bankowi Japonii na wprowadzenie pewnego zacieśnienia w gospodarce, która obecnie cieszy się bardzo luźnym środowiskiem monetarnym.

Nowy zakres YCC to -1,5% do 1,5%

Co więcej, wiele mediów donosi również, że rośnie presja na BoJ, aby wprowadzić poprawkę polityki YCC. Zwłaszcza po październikowej wyprzedaży obligacji potrzeba takiego ruchu ogromnie wzrosła.

Na razie 10-letnie obligacje Japonii mogą poruszać się w zakresie -1-1% wyłącznie w oparciu o kontrolę krzywej dochodowości. Jednak rentowności obligacji 10-letnich są obecnie bardzo blisko górnego zakresu pasma YCC. Podczas ostatniego sprawdzenia rentowność 10-letnich obligacji wahała się w pobliżu 0,89%, co jest historycznym maksimum.

Przez cały październik Bank Japonii musiał interweniować na rynkach walutowych i obligacji, aby wesprzeć walutę i rentowność obligacji.

Według analityków Bank of America, nowy zakres dla pasma YCC będzie wynosił od -1,5% do 1,5%. Oznacza to, że nawet Bank Japonii spodziewa się teraz wzrostu rentowności obligacji.

Kolejną zmianą oczekiwaną od BoJ jest prognoza PKB, ponieważ japońska gospodarka wykazuje oznaki odporności. W pierwszych 2 kwartałach 2023 r. wzrost PKB był bardzo zadowalający.

Pomimo prognozy dotyczącej korekty YCC, stopy procentowe w Japonii pozostaną niezmienione. W tej kwestii nie spodziewamy się więc żadnych większych zmian.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry