Niemiecki PMI wskazuje na recesję w związku ze spadkiem produkcji i usług

Inflacja w Niemczech w styczniu spadła do 3,1%

Wskaźnik PMI, który jest miarą aktywności biznesowej, nie pokazuje dobrego obrazu niemieckiej gospodarki. Zgodnie z najnowszymi danymi, sektor produkcyjny i usługowy nadal spada czwarty miesiąc z rzędu.

Ponadto niemiecki wskaźnik PMI za październik również pokazuje, że niemiecka gospodarka przechodzi recesję. Jedną z głównych różnic jest to, że nie mówimy już o szansach na recesję w najbliższej przyszłości. Zamiast tego mówimy teraz o recesji, która już trwa!

Październikowy wskaźnik PMI spadł do 45,8

Niemiecki wskaźnik PMI jest opracowywany i publikowany przez słynną firmę S&P Global, która sugeruje, że październikowy odczyt wyniósł 45,8, podczas gdy wrześniowy odczyt wyniósł 46,4. Ogólnie rzecz biorąc, PMI wykazuje niedźwiedzi trend, ponieważ wskaźnik PMI dalej pogrąża się w głębokim spadku.

W sumie złożony wskaźnik PMI z Niemiec stanowi ponad 66% PKB kraju i śledzi wyniki zarówno sektora produkcyjnego, jak i usługowego.

Według ekonomisty Hamburg Commercial Bank, 4. kwartał 2023 r. nie wygląda dobrze dla niemieckiej gospodarki. Dodali również, że odczyt sugeruje, że kraj przechodzi recesję.

Jedną z głównych niespodzianek był sektor usług, który ponownie znalazł się w fazie „kurczenia się”. We wrześniu odczyt dla sektora usług wyniósł 50,3, podczas gdy październikowy odczyt wyniósł 48,0. Według ekspertów rynkowych prognozowano odczyt 50,0 dla sektora usług.

Wręcz przeciwnie, niemiecki wskaźnik PMI dla sektora produkcyjnego poprawił się z 39,6 do 40,7 w październiku.

Biorąc pod uwagę ostatnie niemieckie PMI, analitycy uważają, że jedynym obszarem nadziei dla niemieckiej gospodarki jest sektor produkcyjny. Dodali, że zarówno produkcja, jak i nowe zamówienia poprawiły się w ostatnim miesiącu.

Biorąc pod uwagę sygnały płynące z sektora produkcyjnego, istnieje nadzieja, że wzrost powróci w pierwszych miesiącach 2024 roku.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry