Niedobór mieszkań w Niemczech na poziomie 20-letnim według Zia

Inflacja w Niemczech osiągnęła najniższy poziom w październiku

Według nowego raportu ZIA (Niemieckiej Federacji Nieruchomości), w Niemczech występuje niedobór mieszkań. W rzeczywistości niedobór obiektów mieszkalnych jest na poziomie 20-letnim. Ponadto oczekuje się, że wszelkie nowe projekty budowlane o charakterze mieszkaniowym również przejdą dalszy spadek.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje ogromna różnica między podażą a popytem na obiekty mieszkalne w Niemczech. Jeśli chodzi o liczby, to w najbliższych latach należy spodziewać się różnicy rzędu 700000 (0,7 mln) budynków.

Oznacza to, że już teraz niepokojący niedobór mieszkań w Niemczech ma się w najbliższych latach pogłębić. Co gorsza, tempo budowy nowych obiektów w tym kraju również znacznie spadło.

Według raportu istotą problemu mieszkaniowego w Niemczech jest wzrost kosztów finansowania. A wszyscy wiemy, że koszty finansowe są bezpośrednio związane ze stopami procentowymi w Niemczech.

Na razie stopa procentowa w Niemczech wynosi około 2,19%, co utrudnia ludziom i firmom pozyskanie pieniędzy lub uzyskanie kredytu. Ponadto rosną również ceny materiałów budowlanych, co powoduje spadek liczby nowych budów.

Jeszcze w zeszłym roku branża budowlana w Niemczech ostrzegała przed tym problemem. A teraz wygląda na to, że problem ten zagląda niemieckim obywatelom prosto w oczy.

W 202 roku całkowita liczba nowo oddanych mieszkań wyniosła 280000, a na ten rok spodziewana liczba to około 245000.

Według ministra mieszkalnictwa Niemiec, rządowy cel nowych budów nie zostanie osiągnięty w 2023 roku. Wcześniej cel ten nie został osiągnięty również w 2003 roku, co mówi nam, że problem jest tu ponownie po 2 dekadach.

Zdaniem ekspertów, od dłuższego czasu pogorszyły się również obecne nastroje w niemieckiej branży budowlanej. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest obniżenie stóp procentowych w Niemczech lub zaoferowanie dotacji do materiałów budowlanych.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry