Nastroje konsumentów w Australii po podwyżce stóp procentowych ulegają pogorszeniu

Nastroje konsumentów w Australii po podwyżce stóp procentowych ulegają pogorszeniu

Po podwyżce stóp procentowych przez RBA nastroje konsumentów w Australii uległy pogorszeniu, co mówi nam, że nie wszystko jest w porządku. Według najnowszego badania, australijscy konsumenci obawiają się bezrobocia, jeśli obecne tempo podwyżek stóp będzie kontynuowane.

Wygląda na to, że australijski rząd tworzy kolejne problemy w postaci bezrobocia, próbując kontrolować inflację. W ostatecznym rozrachunku bezrobocie zaszkodzi obywatelom Australii o wiele bardziej niż sama inflacja!

Australia: Nastroje konsumentów w czerwcu na poziomie 79,2%

Według instytutu z siedzibą w Melbourne, indeks nastrojów konsumentów wzrósł w czerwcu o 0,2% i osiągnął 79,2 punktu. To jeszcze bardziej zbliżyło indeks do minimów recesji i mówi nam, że opinia publiczna jest pesymistycznie nastawiona do perspektyw gospodarczych.

Z drugiej strony, liczba osób optymistycznie nastawionych do warunków gospodarczych w Australii maleje. Ogólnie rzecz biorąc, ostatnie badanie nie maluje dobrego obrazu, ponieważ pogarszające się nastroje konsumentów ostatecznie wpływają na ich wydatki.

Eksperci uważają, że niewielka poprawa indeksu w tym miesiącu maskuje jeszcze większy problem spowodowany ostatnią podwyżką stóp procentowych. Zaledwie kilka dni temu RBA po raz kolejny podniósł stopy procentowe, co spowodowało wzrost indeksu nastrojów do 72,6.

Przed podwyżką ten sam wskaźnik wynosił 89,0, co sugeruje, że ostatnia podwyżka stóp poważnie zaszkodziła nastrojom konsumentów w Australii.

Dlatego nie byłoby błędem stwierdzenie, że podwyżka stóp procentowych miała poważny wpływ na respondentów ankiety, według ekonomisty Westpac.

Wcześniej jedną z dobrych rzeczy w badaniu nastrojów konsumentów był optymizm związany z miejscami pracy. Jednak po ostatnim badaniu wydaje się, że nawet to powoli zanika.

Krótko mówiąc, sytuacja nie wygląda dobrze i RBA musi podjąć poważne działania, zanim sprawy zaczną wymykać się spod kontroli.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry