Małe szanse na poluzowanie australijskiego rynku pracy Commerzbank

Nastroje konsumentów w Australii po podwyżce stóp procentowych ulegają pogorszeniu

Zdaniem analityków Commerzbanku, istnieje bardzo mała szansa, że raport z rynku pracy będzie stanowił jakiekolwiek wsparcie dla dolara australijskiego. Dali oni jasno do zrozumienia, że dane dotyczące zatrudnienia w Australii będą miały znaczący wpływ na Dolara australijskiego.

Jeśli rynek pracy ujawni, że bezrobocie rośnie, będzie to wywierać presję na AUD. W miesiącu grudniu stopa zatrudnienia spadła. W rezultacie stopa bezrobocia w Australii wyniosła 3,5%.

Rosnące bezrobocie będzie wywierać presję na AUD

Na razie oczekuje się, że stopa bezrobocia osiągnie szczyt gdzieś w okolicach 3,75% do 4%, a następnie będzie spadać. Jeśli jednak stopa bezrobocia zacznie rosnąć jeszcze wyżej, będzie to wywierać presję na AUD.

Zasadniczo, silna sytuacja na rynku pracy w Australii oznacza, że RBA może zrobić o wiele więcej, aby poskromić inflację. Efekt końcowy będzie wspierał dolara australijskiego (AUD).

Na razie jednak okazuje się, że analitycy Commerzbanku uważają, że bezrobocie w kraju będzie dalej rosło w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Oznacza to, że RBA może zmniejszyć rozmiar swoich przyszłych podwyżek stóp lub nawet wprowadzić tymczasową obniżkę stóp, aby wesprzeć rynek.

Na wypadek gdybyś nie wiedział, polityka stóp procentowych ustalana przez RBA odgrywa kluczową rolę w sile lub słabości rynku pracy. Ogólnie rzecz biorąc, wyższe stopy procentowe osłabiają australijską gospodarkę i zwiększają stopę bezrobocia.

Wręcz przeciwnie, niskie stopy procentowe wspierają australijską gospodarkę i zmniejszają ogólną stopę bezrobocia w kraju.

Na razie stopa procentowa w Australii jest ustalona na poziomie 3,35%, co jest najwyższym poziomem od prawie dekady. Według danych, tak wysoką stopę procentową ostatni raz widziano dopiero gdzieś w okolicach 2012 roku, co mówi nam, że sytuacja jest bardzo napięta.

A wszystko po to, by kontrolować inflację w kraju. W tej chwili inflacja wynosi w Australii 7,8% r/r i RBA stara się poskromić tę bestię.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry